Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka : III knjiga : N—R

РАТОВИ СРБИЈЕ

фронт), а Црногорска је (дививија поново посела Побијени, и ухватила везу са Дунавском 1, која је због опасности по своје лево крило, била повукла своје делове са, Крклинске Косе ка Ов. Водама, а 2 батаљона послала на Киселипу, ради олакшања стања на десном крилу Дунавске JI. Дунавска П била је нападнута на одсеку Ретки Буки са 8 батаљона, помогнутих надмоћном Армијом. После крвавог боја целога дана, били су делови на Ретким Букама принуђени, да напусте положај, и да се повлаче ка Градцу, али је у то + батаљон (7/П) извршио контранапад и протерао бутарске делове, те су труше Дунавске П поново поселе Ретке Буке. На осталом делу фронта бугарски су напади одбивени уз садејство 92 батаљона. Дунавске 1 на Киселици. :

Овога, дана, завршени су преговори са. делегатом румунског Главног 'Ђенератштаба и 'утврђено. је, да Румуни оперишу у зони источно од Видина (Конвенција није потписана, јер румунски делегат није имао овлашћење. ва. то). Врховна Команда, је онда наредила, да Шумадиска. 1 фореираним маршем дође од Св. Николе на Криворечки фронт, Дринска 1 искрцана. је у Куманову и упућена. на овај фрошт, пошто су од Калне и Зајечара бутарске труше одступиле, те она тамо није више 'била, потребна. Шумадиској ПШ наређено. је, да упути један пук са батејијом, у наступање ка Босиљграду, у циљу олакшања. Дунавској П. Ово је и учињено, и упућени пук (10/11) (и батерија, доцније ојачан на 6 батаљона, извео је 927/6 до 4/7 успешан бој (в. Босиљград), чиме је знатно олакшана, ситуација. 'на. Криворечком одсеку Г Армије.

28/6 српска Врховна. Команда. издала, је заповест, да се [ Армија, прикупи Ha правцу Орацин—Крива Палалка, са. јалим груписањем позади крила, и да се шрипреми за офансиву ка 'Аустендиљу, а Ш Армија. да се прикупи код Кочана ги припреми за офансиву правцем Царево Село—Црна Окала—Кадин Мост. Према, тој наредби, издале су 1 и 1Ш' Атрмија, одтова– рајуће заповести. По њима је 1 Армија умала, овај распоред: Црногорска дивизија. (ојачана. 4 прекобројним пуком) остала, Ба. своме положају; Македонско - Једренско ополчење пред њом повукло се на граничне положаје код Драмче. Моравска. прикупљала. се источно од Кочана са предстражним деловима на коси југовападно од Градеца и на простору Виницакота 750. Дунавска 1 и ШП остале су без промена. Шумадиска 1 и Дринска I BDшиле су покрет долином Криве Реке ши ка, Срацину. Ш Армија није добила наређење, због прекида телеграфске линије, 28 већ 929/6, и стога је 29/6 Моравској 1 наређено, да 30/6 дође на просторију Виница—Градец. Моравска. П распоредила се од Оризари ка Безикову. Добровољачка. бритада стигла је у Радовиште, a 'Пи-

мочка, II прешла је код Доњих Тротераца. У састав 11 Армије ушла је и коњичка. дивизија код Кочана.

За напад на бугарске труше, које су на: Даревоселском правцу држале положај Калиманци—Грљани—кота 1.551, III Армија је 2/7 издала заповест: да, коњичка. дивизија наступа преко Пљачкавице JLO коте 1.185, тде да ухвати везу са одредом Моравске |], који такође тамо наступа; Моравска 1 да се припреми за нашад правцем ка Грлени— Чука Полак (KOта 1.551); Моравска II да се припреми за напад на Црни Камен; Тимочка П да. остане тде је, и спреми се за покрет: Добровољачка. бритада да се прикуши код Радовишта. и оситура та од бутареких разбејничких чета и комита; Армиски штаб да, пређе у Соколарце; заповест за нашад издаће се накнадно. Према овој заповести, коњичка дивизија одмаршовала, је (без артилерије) до села, Јени-Кеја, где је заноћила. Моравска 1 и ШП извршиле су труписање за напад, Тимочка П. остала. је у својим бивацима. Према фронту Ш Атмије била је бугарска 7 и део 8 и 2 дивизије, главном снатом на линији ГрлениЧука Голак, а предњим деловима Ha Осојничкој Реци и на Црном Камену. Македонско-Једренско ополчење · прикушпљаno се југоисточно од Рујена и код Драмче.

Т Армија издала је 1/7 наређење, да се формира Шчињеки летећи одред (600 myшака, 280 карабина и 1 брдеки топ); да Дринска 1 дође у просторију Пеача—Дубечица и ушути 1 пук Дунавској ПЦ, којој да Дунавска 1 упути 1 брдеку батерију. 2/7 наређено је, да све три дивизије прве линије изврше 3/7 насилно рекогносцирање. Сви су покрети извршени. Пчињеки је одред 9/7 шредувео покрет, протерао слабе бугарске делове и заузео фронт Дукат—Виње Коло—Близник.

На Власини је осигуравао границу 1 батаљон Ш позива. Отота. је српска Врховна Команда наредила, да Шумадиска. Ш дође у Владичин Хан, да избаци 1 пук на фронт Шатарица— Власина, а 1 да упути на, Тресибабу. Ово је извршено 92/6. Међутим су Бугари 23/6 извршили са 4 батаљона и 2 ескадрона напад на батаљон Ш позива на Власини на Букову Главу, на одсек 'Пајчин Гроб—Дутга Пољана и на Чемерник. Последњи напад је одмах одбивен, а. прва два су се водила до ноћи, и бугарски делови заноћили су на 500 метара од српске пешадије. За 24/6 наредио је командант Ш бугарске Армије, да коњичка дивизија пређе границу, да без обзира на жртве, упадне у Моравску Долину, и тамо да поквари шругу. Међутим су 37 и 38 бугарски шук са 4 батерије и 3 ескадрона прешли у напад на Букову Главу и Чемерник. После огорчене борбе и разних перишетија они су се, 25/6, претрпевши огромне тубитке, повукли | ка. Трну. Бугарска коњичка. дивизија, обескуражена, овим неуспехом, није ни пред-

— 116) —