Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka : III knjiga : N—R

узела извршење задатка. 95/6 Шумадиска II прикупљала, се ка Власини без јачих борби, само је један бугарски полуескадрон, упућен да поруши пруту код Предејана, дочекан из засела и потпуно увиштен. У току 26/6—4/2 Шумадиска JI посела је гранични фронт од ГрамадеГола Буква—Колоница, и на њему је остала пасивна, не узнемиравана од Бутара, очекујући исход Босиљградске операције (в. Босиљград).

П Армија била је 17/6 распоређена утлавном за посаду Џиротеког утврђеног рејона, и то са 11 батаљона, Т и 11 батаљона Ш погива и свом артилеријом по секторима одбране, а са 9 батаљона 1 позива у ајмиској резерви код Пирота, што. је одговарало одбрани од Отола до реке Височице са ослонцом у Пиротском утврђеном рејону. За активно парирање обилазних операција од (CB. Николског превоја и Калне, Дешчаног Кладенца—Тумбе и Власотинаца, она је имала, слабу снагу у резерви. За заштиту Св. Николског правца 920/5 је постављен 1 пук Ш позива. (14) и 1 батерија на положају Дебели Рт— гребен Старе Планине—Голаша. За заштиту правца преко Дешчаног Кладенца ка Власотинцима постављен је 21/5 1 пук Ш позива (3) са 1 батеријом на положај Тумбу, са предњим деловима на граници, од Црнотравске карауле до ЈЛивадице. До 22/6 није на одсеку ПШ Армије било вначајних борби, али је тога дана јака бутарска колона (2 пука, 3 батерије) извршила, напад на цео положај 14 пука Ш позива и успела је да га потисне са Св. Николе ка Балтабериловици, где је пук заузео Дренову Главу и косе око ње, а 1 батаљоном Вражју Главу. 23/6 је батаљон са Вражје Главе протеран на ЈалоВик, а командант II Армије упутио је 2 батаљона и батерију на положај код Калне. Они су га посели, и почели утврђивати одсек од Гравишта до изнад Калне. Јелна бутарска колона. (1 бригада, 9 дивизије) обишла је Балтабериловачки Теснац са. севера, и појавила се пред Гравиштем, али је задржата у даљем наступању. На овај одсек упућен је онда цео 14 пук 1. 24/6 извршила је 9 бугарска, дивизија напад на цео Калнски положај, и успела је да натна посаду да се, под заклоном ноћи, повуче на положај Бабина. Глава—Орљански Камен—Базовачки ВрхГраниково. Одред се повлачио целу ноћ 24—25/6 и до подне 25/6, без икаквог ометања. Бугари су остали на зауветом положају, и нису тонили. Врховна. Команда, образовала. је Калнски одред од снага на правцу CB. Никола и 6 прекобројног пука, и ставила му је у задатак одбрану правца и, у повољном случају, офансиву, а у исто време ојачала је П Армију са 2 пука. (11/П = 3 прекобројни). 25/6 ШП ерпска, Армија предузимала је мере за одбрану на Бабиној Глави и решавала се

РАТОВИ СРБИЈЕ

да нашусти Широтски утврђени логор. Међутим су у тај мах бутарске 3 дивизије према њој остале на својим местима целог дана, а пред мрак су се почеле повлачити преко Св. Николе у Бугарску. Калнски. одред је 926/6 послао коњицу у исвиђање, и, уверив се, да су Бутари предузели одступање, прешаоје у тоњење, али није могао стићи бугарске колоне ни 27/6, кота, је дана Румунија предала у (Coфији ноту, којом је обавестила Бугарску, да је румунска војска добила наређење, да, настуша у Бугарску. Због тога је цела бугарска Армија и одстушила на овом фронту. Калнски одред (ослабљен једним пуком и 9 батерије, који су повучени у Пирот), није 28/6 гонио, већ је добио задатак, да на положају Дренова ГлаваКалнски положај брани правце од ЉБалтабериловице Калне. 29/6—4/7 на овоме одсеку није било озбиљне борбе, већ је Калнски одред заузео гранични фронт, пошто су га бугарске трупе напустиле, после слабе одбране.

На јужном крилу П Армије, на правцу Дашчани Кладенац — Овођ, нападнут је предњи батаљон 3 пука Ш позива јачом снатом и морао се повући са Самара Ha Тумбу, где је поседнут положај целим пуком. Бугари су продужили напад на. Тумбу са 2 пука пешадије и 2 брдеке батерије, али је, и ако надмоћном снагом вођен, нашад одбивен, и Бутари су се повукли на Самар, тде су се утврђивали и 24/6, кога је maga 11/I пук искрцан у Свођу, а 97/6 дошао на Тумбу. Пошто се цео одред 29/6 прикупио, предузео је напад на Самар, али су се Бугари били повукли, те је одред заузео транични фронт без борбе.

24/6 Бугари су, снатом од 1 шивизије, извршили напад на Пиротеки сектор. После борбе, Koja је трајала целога дана, успели су да протерају чете на предтерену Пиротског утврђеног фронта, задобивши пешто терена. 95/6 остали су они међутим неактивни, чак су се на појединим местима повукли за нешто ка граници. 26/6 није било озбиљније борбе, 27/6 је један ноћни напад 2 батаљона, 14/1 пука, на, Ђурђеву Главу одбивен, а на осталом делу вршили су извиђање водови и послали су извештаје о бугарској снази и стању на целом фронту. До 4/7 на овоме делу ратишта није било озбиљније борбе.

За одбрану Зајечарског утврђеног лотора одређен је 12/1 пук, а остало су биле трупе Ш позива, стављене под команду Тимочке дивизиске области. Према њима Бугари су имали: 5 дивизију (4 пука) око Белограчика и 1 здружену бригаду (а пука) према Зајечару и око Видина. 21/6 бутарска Врховна Команда наредила, је 1 Армији, да 22/6 заузме Књажевац и раздвоји српске снале ка Зајечару и Широту. Одмах после по ноћи Бугари су почели нашад; у току ноћи три су њихова јуриша била одбивена, али су 922/6 око

== 7717 —