Narodna milicija

Лењинград — Поглед на адмиралитет

ГРАД ХЕРОЈ

Осамнаестог јануара 1943 године раскинута је блокада Лењинграда. Усамљен и откинут од Црвене армије и позадине, Лењинград је деветсто дана одолевао бесомучним нападима подивљалих фашистичких хорди. Масовни хероизам и љубав према отаџбини, коју су лењинграђани показали у току две и по године борбе на живот и смрт, безпримерни су. А ово чудо, које нема примера у историји ратовања, могло се је десити само зато, што је био у питању баш Лењинград—град Великог Лењина.

_ Лењинград је од увек играо важну и судбоносну улогу у славној историји Руског народа, али његова слава и значај у историји, не само руског народа него и осталих народа Совјетског Савеза, почиње тек од момента када је у њему почео да дела и бори се највећи геније човечанства — Владимир Илић— Лењин.

Оснивањем „Савеза борбе за ослобођење радничке класе“ 1895 године, који је окупио око 20 марксистичких кружока у Лењинграду, Лењин је учинио крупан историски корак на уједињењу свих прогресивних снага овога милионског града и стављању њиховом у покрет за срећнију будућност целог човечанства. Од тада до данас, нижу се славни и историјски дани овога великог града и свуда у њима учествује и види се Велики Лењин.

Зато се данас у Лењинграду наилази на безброј успомена и споменика везаних за Владимира Илића, почев још из дана његове младости.

Славна Лењинова књига „Ко су „пријатељи народа“ и како се они боре против социјал-демократа»““ написана 1894 године, која је тајно умножена само у неколико десетина примерака на хектографу у једној сивој кући у Садовој улици, убрзо је постала позната већини Лењинових сабораца широм целе Русије. Млади Стаљин, који је тек био ушао у револуционаран покрет, прочитао је ово Лењиново дело далеко од тадашњег Петровграда у Тифлису, данашњем Тбилисиу.

Сваки лењинграђанин зна да је у кући бр. 58 у улици Чајковског пре педесет година становао Лењин. Зна, исто тако, да је Лењин неуморно радио у згради највеће петроградске библиотеке. Куће у улицама Пете чете, Коломенској, Великом проспекту такође су историске: у њима је одјекивао глас Лењина који је позивао у велику борбу... На гранитном постољу крај једне станичне зграде налазе се оклопна кола са натписом: „З (16) априла 1917 године крај Финске железничке станице са ових оклопних кола одјекнуо је велики позив В. И. Лењина: „Живела социјалистичка револуција!“

Завод „Црвени октобар“, који је пре Октобарске социјалистичке револуције припадао богатом странцу Реноу, такође је сведок великих дана: у једној заводској кућици— стражари одржан је после јулских догађаја 1917 године (контра—револуционарна привремена влада тада је на дивљачки начин у крви угушила велику де-

7