Naš narodni život

СЕЛО КАО ДРУШТВЕНА ЗАЈЕДНИЦА. 52

бити старешина села и орган централне управе. Постављао их је или он сам, или нахијски“, или кнежински кнез у договору са сељанима Да би главни кметови могли и судити заведено је у свакој општини, које се сад први пут по селима јављају, још по неколико (најмање три) хмета. То је оно што је Кнез Милош признавао. На тај начин нестаје сеоских кнезова, име кмет прелази на сеоске старешине, стари кметови остају у обичају само као приватни, али неповлашћени сеоски савет, као први људи. (Они се истина и даље зову кметовима, и, као што се из многих аката види, они и даље пресуђују ситне сеоске спорове и размирице, заузимају се за своје село и сељаке, али све то није ништа друго до наставак дотадашњих обичаја. Временом њихов се значај и успомена губе, док се са свим нису угасили.

Сем кметова, под Турцима и после ослобођења постојало је још и село или народ. Тако су називани сви сељани једнога села без обзира на памет поштење и речитост. ИМ они су по некада доносили одлуке. Те су одлуке значиле израз или јавно мишљење свију без разлике. Њима се приступало кад се сва средства исцрпу или у моментима гнева. Обично су биле драстичне. Тицале су се јавнога морала, части или опште штете. 26 октобра 1817 године јавља Јован Обреновић из Бруснице како је у селу Горевници нека девојка родила дете „за које све село и девојака обличавају Рака Лавајца

1 1826 године вели Ј. Вујић да „кмет код Србаља [у Србији] знамењује оно што је код нас [угарских Србај сеоски кнез или биров“ (Ј. Вујић ], 70).

2 30 децембра 1921 године издао је Кнез Милош „Указ кметовима села Пајсијевића“, у коме вели: „Данашњим даном постављам главним кметом у селу Пајсијевићу Милосава Дунића. Преко њега ћете получивати од сад заповести моје и налоге сваке. Налажем и вама и селу Пајсијевилу да признате Милосава Дунина за главног кмета сеоскога и да му одајете сваку чест и послушаније и да се покоравате заповестима његовим каошто пристоји“ (ВБ. и Н. Петровићи ПЛ, 376).

3 Вук С. Караџић. Истор. и етногр. списи, 1, 192—198.