Naša književnost

ГОРКИ — ПРИЈАТЕЉ И РУКОВОДИЛАЦ МЛАДИХ ПИСАЦА

Велики руски писац Максим Горки био је нарочито наклоњен младим писцима почетницима. По сликовитим речима писца А. С. Новикова-Прибоја писци почетници су као птице на светлост куле светиље хрлили Горком знајући да ће код њега наћи ауторитативну оцену својих дела, помоћ да се пробију до штампања, моралну па чак, понекад, и материјалну подршку.

Тешки пут самоука, који је Горки прошао, зближавао га је с писдима из народа, радницима, сељацима. Још у почетку 1900 године Максим Горки је био у вези са нижегородским кружоком „писац из народа“.

У својим успоменама песник и писац Скиталец прича како је Максим Горки прочитавши његове приче у нижегородским новинама позвао га себи и наговорио да пише већу приповетку. Скиталец је живео у оскудици и зато се није сав могао предати књижевном раду. Горки га је преселио к себи, дао му засебну собу, бринуо се о његовом животу и раду. И како је велика била радост Горкога када је приповетка била штампана и добила позитивну оцену.

Захваљујући Горком руски читаоци су упознали ове, сада познате, писце: А. Чапигина. А. Њевјерова, А. Новикова-Прибоја, В. Иванова, К. Феђина, драматурга К. Трењева, песника Исаковскога.

Трењев, аутор познатог позоришног комада „Рана љубав“ и низа других дела пише: „Огромни значај у мојој књижевној биографији имао је Горки који се одазвао с Каприја на послату му ствар с топлим саосећањем и који ме је с дивном нежношћу ободрио у тешким часовима. Сматрам да бих тешко без тога могао почети озбиљно писати. Врло мало сам веровао у своју снагу“. ~

„Када би се могла скупити сва његова писма, пише совјетски писац Фјодор Глатков, — (бесумње бисмо се задивили беспримерној способности тога великог човека да се снажно својим срцем дотиче духа омладине и држи је у сталној напетости,“

Чак у тешким 1906—1910 годинама, када је Горки живео изван Русије, прочитао је по сопственом тврђењу више од 400 рукописа писаца почетника. Али Горки није читао само рукописе оних који су почињали тек, већ и својих савременика — сабраће по перу, који су