Naši novi gradovi na jugu

НАШИ НОВИ ГРАДОВИ НА ЈУГУ 4

поглавито због несигурности од Арнаута: трговац ни до Битоља није смео отићи без оружја и без пратилаца. Иначе Охрид живи од језера. У Охриду је тада било 80 кућа које су се искључиво рибарством бавиле. Риба се разносила по Маћедонији, Србији и Бугарској. ·

И Нушић нам пружа лепих бележака о Охриду. Од негдашњих 200—300 грчких кућа, које су средином 19. века имале у својим рукама охридску трговину, 1892. бејаше преостало још само 15; остале се бејаху одселиле у Трст, Одесу и Букурешт. Било је још старијих људи који су причали о. негдашњим трговинским везама Охрида са Лајпцигом, Бечом и Трстом и о својим путовањима у ове градове, а тада [1892] Охрид је радио нешто са Битољем [куда је извозио воће] и једва се пружао до Солуна. Од негдашњих 35 табакана иреостало је још само пет. На доста жив пазар, који се држао понедеоником, доношене су дебарске и тетовске јабуке, струшко и ресанско земљано посуђе, из околних села дрва на чуновима, жито из струшке а охридске равнице, свежа и, слана риба и др.

Класичан опис Охрида и Охридског Језера дао је г. Ј. Цвијић, који је, како нико до сада, сочним и бриљантним стилом представио и живот и дах Охридског Језера.

У народним песмама Охрид се зове и Ораид, Офрид. Народне га песме једино спомињу због толико чувене „рибе од Орида“: „Свега имаш у бијелу двору, још да имаш рибе од Орида!“ Народне песме још славе: „орицку рибу летницу“, „оридско белвиче“, „преспанску танку јегуљу“, а у једној народној песми вели се: „Охридските сите моми само рибу ловет.“ Све се то односи на пастрмку, најбољу рибу Охридског Језера, која је иначе позната под разним именима: летница, чиста риба, стрв, белвица, белвиче, кресница!

Ранијих векова такозвани Егнатијски Пут (Мта Евпапа) имао је велики војни и трговински значај. Он је везивао Јадранско Море преко Драча, Елба-