Naši ratovi za oslobođenje i ujedinjenje. Knj. 1, Srpsko-turski rat 1912. godine : sa 5 karata u prilogu i 18 skica u tekstu

НАШИ РАТОВИ ЗА ОСЛОБОЂЕЊЕ И УЈЕДИЊЕЊЕ 137

Под оваквим околностима, одиста је изгледало ризично вршити контра-напад у правцу знатно удаљене Васиљевачке карауле, и то, у недостатку свежих резерава, са трупама П пешад пука, које су прошлог вечера претрпеле пораз, док се не види шта ће бити на горе наведеном угроженом месту, које је при том било и веома осетљиво, Зато командант дивизије бејаше прибегао једној чисто дефанзивној мери, колико само да осигура везу са својим трупама на Мачијој Стени и припреми што је потребно за евентуално примање борбе п у свом левом боку на обема обалама Косанице, у висини Баровачког утврђења. Дотадашње припреме, предузете и без њега у смислу формирања новога фронта према пошумљеном вису и селу Васиљевцу, он је дакле проширио за толико што је узео у комбинацију и правац, који из овога села води десном страном именоване реке и на који је командант ПЦ пешадиског пука, обративши сву евоју пажњу на одсек код Баровачког утврђења, потпуно био заборавио.

У то име, две чете 2. батаљона овога пука, које су се већ биле распоредиле одмах у лево од тога утврђења, на предњој ивици косе која се од њега спушта у Косаницу, дигао је одатле и упутио преко ове реке на северни окомак, дотле сасвим пренебрегнуте, Васиљевачке косе. И тиме је, наравно од момента када ове две чете, благодарећи замајивању Арнаута у селу Васиљевцу, срећно стигоше на место опредељења, обезбедио себи, уместо једне, две ослоне тачке, као скелет одбранбене линије, коју ће после лако моћи допунити и другим трупама на случај да Арнаути збиља буду продужили наступање. Једна од тих двеју ослоних тачака имао је да буде Баровачки вис са истоименим утврђењем, у коме као посада остаде 1. батаљон П пешадиског пука, на левој. а другу је сад накнадно образовао овај нови положај поменутих двеју чета 2. батаљона из истога пука, на десној обали Косанице.