Nemački budžet

81

џета. Влада не сме допустит, да се не врше законы и да држава не одговара својим обавезама. Влада би тада морала сама или да продужи стари (по принципу, да стари закон важи ео eipso докле год се нови не изда) или да састави нови будет, ако државне потребе то неминовно налажу. Тада место компромиса као што je то Бизмарк 1863. год. изјавио у Пруском Ландтагу 1 ) настају између владе и парламента конфликта, а конфликта се претварају у питања силе. „Ко силу у рукама има, ради онда по свом нахођењу, јер државни живот не може ни једног тренутка да стоји мирно.“ Неумитни суд историје имаће на крају да каже дефинитивну реч. 2 )

8. Саннција и публикација. Пошто je буџет примљен y Рајхстагу, њега санкционише Савезно Веће. Цар потписује закон о буџету, али само у својству председника Савезног Beha. Као што смо раније видели, право санкције не припада Цару, него Савезном Већу. Буџет се подноси на санкцију одмах пошто буде усвојен у Рајхстагу. Тако je буџет

х ) Седница од 27. јануара 1863.

2) Бизмарк je 1863—66. год. владао без буџета, jep je Ландтаг одбио, да одобри кредите ради извођења војних рефорама. Рат од 1866. г. показао je потребност и корисност рефорама, али je и Бизмарк признао незаконитост свог поступка и тражио накнадно одобрење Ландтага.

НЕМЛЧКИ БУЏЕТ 6