O demokratiji u Americi. Sv. 1

110

0 извршној власти државе.

Шта, је гувернер у амерпиканској држави. — Које место он заузима на спрам законодавне скупштине, — Која су њетова права и његове дужности. — Његова зависност од народа.

'

Гувернер је представник извршне државне власти.

Ја нисам случајно узео реч представник. Државни гувернер до иста представља извршну власт; али ОБ има само неколико њезиних права.

Највиши званичник, кога зову гувернер, постављен је поред законодавне скупштине као умеритељ и савет. Он може не потписати скупштинска решења и тиме одгодити њихово ступање у живот (одлажуће вето), што му дозвољава да задржи или бар да оспори по својој вољи њезине покрете. Он пзлаже законодавном телу земаљске потребе, п показује му средства којпма се оне могу подмирити; он је природни извршилац његове воље за сва продузећа која се тичу целога народа. : У одсуству законодавне скупштине, он мора да упопотребљује све нужне мере за заштиту државе од јаких потреса и непредвиђених опасности.

Гувернер има у својим рукама сву војну силу др· жаве. Он је заповедник народне војске и глава оружане силе. |

Кад се порече сила мњења, коју су грађани општим сатласијем признали за закон, гувернер се стави на чело војене државне спле, скрха оптпори поврати обични ред.

' У практици не бива увек да гувернер врши преду= зећа законодавне скупштине; често се догађа. да она, кад прогласи неко начело, напменује у пето. време и особене званичнике којима стави у дужност да. мотре на пзвршење истога,

ај невин