O demokratiji u Americi. Sv. 1

219

савезвнога, система. Још ми остаје да покажем шта им је дозволило да усвоје тај систем; јер свима народима није дато да уживају његове благодати.

У савезном систему има случајних недостатака који произлазе из закона; те недостатке могу законодавци да поправе. Има опет других који леже у самој природи система, и које народи који га усвоје не могу да пониште. Ти народи морају дакле да нађу у самима себи нужну силу да би могли подносити природна несавршенства. своје владе.

Из међу природних недостатака свакога савезнога система, највиднији од свију јесте заплетеност средстава, која употребљује. Тај систем ставља два суверенства једно према другом. Законодавац може, колико је могућно, да изједначи покрете та два суверенства и да их учини простим, а. тако исто може оба да. ограничи на тачно означе делокруге; али он не може да учини да буде само једно, ни да спречи да се она на неким местима не додирују:

Савезни систем оснива се дакле, ма шта се чинило, на сложеној теорији, које примена захтева, од стране владаних, свагдашњу употребу свести" и увиђавности њиховога разума.

Дух народа, у опште, појима само просте ствари. Погрешна, али јасна и тачна идеја, имаће у свету увек више силе, него истинита, али сложена. Отуда долази да се странке, које су као мали народи у великом, увек грабе да усвоје за символ оно име или начело које, често, представља врло непотпуно цељ коју оне себи постављају и средства која употребљују, али без којега оне не би могле постојати ни кретати се. Владе које се оснивају само на једној идеји или само на једном чуству које се лако даје определити нису можда најбоље, али јамачно су најјаче и најстрајашније.

Кад испитамо устав Савезних Држава, најсаврше-