O demokratiji u Americi. Sv. 1

247

аббег (ће усат 17482, рат Кођеге Ргопа, 2 св. у– 80, печатане у Филаделфији 1797 год,

(Ова књига нарочито заслужује читаочеву пажњу; она садржи томилу врло интересантних докумената о Пен-у, науку Квакера, карактер, нарави, обичаје првих становника Пенсилваније, Она се, чини ми се, не налази у краљевској библијотеци.

Није потребно да додајем да се међу најважнијим документима, односећим се на Пенсилванију налазе дела самога, Пен-а и Фравклинова дела. Та су дела позната многим читаоцима, Већину књига које наведох, већ сам био прочитао за време мога бављења у Америци, али и краљевска ми је библијотека поверила неколико њих; друге ми је позајмио г. Варден, стари ђенерални консул Савезних Држава у Паризу, писац једнога изванреднота дела о Америци, Ја не ћу да завршим ову примедбу а да не замолим г. Вардена да прими уверење моје признателности.

(К) Страна 62.

Ово што следује налази се у Мбтолгез де ЈеТег500: „Кад су се Енглези први пут настанили у Виржинији и кад се земље добиваху по врло малу цену, или за бадава, неке предвиђајуће особе беху добиле велике уступке, па желећи да одрже сјајност своје фамилије, оне беху субституирале своја добра својим потомцима. Пренос тих имања с колена на колено, на људе који ношаху исто пме, произвео је на послетку једну одличну класу Фамилија које, добив повластицу да овековечавају своја богатсва, образоваху тим начином неку фелу благородничког реда који се одликоваше величином и луксузом својих установа, Из тога реда краљ обично бираше своје државне саветнике.“ (Јефегволв Метојгев .)