O demokratiji u Americi. Sv. 1

Ко хоће да позна п оцени данашње Англо-Американце, мора брижљиво да разликује шта је пиританског а шта енглеског порекла,

У Савезаним Државама често налазимо законе пили обичаје који су противни свему ономе што их окружава.. Ти закони изгледају да су начињени у духу противном владајућем духу американског законодавства; те нарави изгледају противне целини друштвенога стања. Да су енглеске насеобине биле основане у неком непросвећеном веку, илп даје њихово порекло већ изгубљено у тами времена, онда би то било са свим необјаснимо.

Да би ме читаоци могли разумети, навешћу само један пример.

Грађанско и кривично законодавство Американаца. има само два средства за рад: затвор п кајимју. Прво

дело судскога поступка састоји се у томе да се од оптуженога добије кауција, или, ако одрече псту дати, да се уапси; за тим се истражује правна важност потражи вања или важност терећења и кривљења.

Очевидно је да је такво законодавство управљено против спромаха, и да је корисно само богаташу.

Спромах не може увек да да кауцију ни у самим грађанским споровима; и ако је принуђен да у затвбру чека судску изреку, онда га нерад за кратко време доведе до невоље.

Богаташ, на против, увек избегне затвор у грађанским процесима; он се, шта више, лако ослободи заслужене казне баш-и онда кад је учинио какво злочино "дело: пошто је дао кауцију или јемство, не стане га. Може се дакле рећи да се одпосно њега све казне, које закон прописује, своде на новчане.“ Шта би могло

“ бита арнстократичније од таквога законодавства 2

" Ђев сумње има злочинстава, за воје се не прима кауција, алп њихов је број врло мали.

ан