O demokratiji u Americi. Sv. 1

55

А међу тим, у Америци сиромаси издају законе, и они обично задржавају за се највеће друштвене користи.

Објашњење тога, појава треба тражити у Енглеској: закони о којима говорим енглески су. Американци их нису изменили, ма да су противни целокупности њиховога законодавства и маси њихових идеја.

Што народ најмање мења после својих обичаја. то је грађанско законодавство. Грађанским су законима вични само законозналци, т.ј. они који су интересирани да их одрже такве какви су, добри или хрђави, из узрока тога што их знаду. Маса народа једва их познаје; она види њихово дејствовање само у особитам случајевима, схвата врло тешко њихову тежњу, и потчињава им се и не мислећи о томе.

Јасам навео један пример, а могао бих показати много других. 3

Олика американскога друштва јесте, ако се могу тако изразити, покривена једним демократским слојем, испод кога, пробијају кад и кад старе аристократске боје.

ГЛАВА ТРЕЋА,

Друштвено стање Англо-Американаца.

Друштвено је стање по правилу производ некога дела, по кадшто закона, најчешће пак и једнога и другога узрока; али кад оно једног већ постоји, онда се може сматрати за први узрок већине закона, обичаја и идеја, које регулишу поступске народа; што оно не производи, то преиначава.

Да би се познало законодавство и нарави некога народа мора се дакле изучити његово друштвено стање.

" Види Вјакаеопе еђ Рејојте, Шу, 1. сћар. Х