O demokratiji u Americi. Sv. 1

— 15

непосредније него у општини. Американски је народ господар коме се морало угађати колико је год било могућно више.

У Новој Енглеској, већина ради кроз представнике кад треба да се врше општи државни послови, јер је нужно да тако буде; али у општини где су законодавна п управна власт ближе владаних, представнички закон није дозвољен. Тако псто нема ни општинског савета. Кад бирачи изберу своје судске и административне званичнике, они их сами собом руководе у свему што није чисто и просто извршење државних закона. !

· Ово је тако противно нашим (Француским) идејама, и тако противположено нашим обичајима, да је нужно да наведем неколико примера те да би се могло добро разумети.

Јавне дужности у општини врло су многобројне и врло подељене, као што ћемо то мало ниже видети. Међу тим највећи део административних власти налази се у рукама малог броја особа које се бирају сваке године и 6 зову зебевћ — тет НО

Та правила не важе за велике општине, Оне у оп-

ште имају једнога, мера, И један општински савет раздељен на две гране. Али то је изузетак који треба, да се одобри законом. Види закон од 29 Фебруара, 1822 који уређује власт вароши Бостона, Талу5 о Мавзасћизеве, св. П, стр, 588. Но често се догађа да, су и мале вароши потчињене особеној администрацији. У држави Њујорку било је 1882 године 104 општине које су тим начином управљане. (Хало 5 — Еешаег). У најмањим општинама бирају три, у највећим девет, Види Тће Топ офсег, стр. 186. Види такође главне законе Масахусеца који се односе на зејесљ+= еп:

2