O demokratiji u Americi. Sv. 1

Па

Општи државни закон наметуо је зејес! — тет —

има (одборницима) извесне дужности. да вршење тих ду-

жносљи, одборници не потребују овлашћење оних 60јима управљају, 4 за нензвршење истих лично су одговорни. Државни им закон на прилику налаже да у својој општини праве изборне спискове; ако то не учине, окривљују се као преступници. Али у свима стварима које су остављене руковању општинске вла"сти, одборници су извршиоци народне воље онако као "што је у нас (Француза) мер извршилац одлука оп_ штинскога савета, Они већином раде на своју приватну __ одговорност пи у практици се управљају по начелима · која је већина у напред поставила. Али ако хоће да учине неку промену у постојећем реду, пли ако желе да предузму нешто ново, онда морају да се обрате из__бору своје власти. На прилику ако треба да се отвори __једна школа, онда они сазову једног извесног дана, у напред означено место, све бираче; ту им изложе по·_ требу која се осећа, покажу им нужна средства да се _ иста намири, кажу им колико се мора потрошити новца _и које место треба да се избере. Скупштина питана 0 "свему томе, усвоји начело, одреди место, одобрп данак, "и преда извршење своје воље одборницима.

(Само одборници имају право сазивати општински збор (котуп-таееН по); али се на то могу и изазвати. Ако десет сопственика смисле неко ново предузеће и зажеле да га општина одобри, онп захтеду да се сазову сви становници. Одборници морају да пристану на то, и само задржавају право председавања на скупштини,

ПЛАНЕ НЕ И ИП ВВ паун Закон од 20 фебруара 17861 од 24 Фебруара 1796, св. Т, стр. 488; од — 7 Марта 1801 св. Ји етр45; од 16 Јула 1795. св, [, стр. 475; — од 12 Марта 1808. св. П. стр. 186; од — 28 Фебруара 1795, св. Т, стр. 808; од 22 Јуна 1797, св. 1 стр. 589.

о ЈАА ша ши: