O demokratiji u Americi. Sv. 1

8

привремено тегобе које би се могле породити односно заграда; они, да мотре на тачно мерење дрва, или "да надзиравају мере и тежине.

У општини се рачунају деветнаест главних дужности. Сваки је становник обвезан примити те разне дужности, п ако то одрече, казни се новчано, Али већина њих награђују се, да би их сиромашни грађани могли вршити без штете, У осталом, по американском систему званичницима се не даје стална плата. У опште, свако дело које спада у њихове званичне дужности има своју цену, и они су плаћени само за оно што ураде. |

0 општинском суштаствовању.

Сваки је најбољи судија онога што се тиче самога њета. Последица начела народнога суверенства. — Шримена те науке у американских општина. — Општина Нове Енглеске, суверена у свему ономе што се односи само на њу, потчињена у свему осталом. — Обвезаност општине према, држави. — У Француској, влада даје своје званичнике општини, — У Америци, општина, даје своје влади,

Ја сам на пред казао да начело народнога суверенства влада у целом политичком систему Агло-Американаца. Свака страна ове књиге показаће по неколико нових примера те науке.

У народа у којих влада начело вароднога суверенства, свака особа сачињава раван део суверена, и подједнако учествује у државној влади.

Свака се дакле особа сматра ва онако изображену, онако добродетељну, онако јаку као што је свака друга њој подобна.

Али за што се она покорава друштву, и где су при-

родне границе те покорности 2

ве ЈЕ Еилат =