O demokratiji u Americi. Sv. 1

80

другога. добиле своју власт, него су се, на против, у корист државе одрекле једнога дела своје независности, Важна разлика, — Боју читалац треба увек да има на уму.

Општине су у опште потчињене држави само у ономе што се тиче интереса који ћу ја назвати друш-= твени, т. ј. који је општи интерес неколиких пли свију њих.

За све што се односи само на њих, општине су остале независна тела; п мени се чини да међу станов-

ницима Нове Енглеске нема ни једнога који признаје

државној влади право мешања у управу чисто општин= ских послова,

По томе, ми видимо да општине Нове Енглеске продају и вупују, да подижу тужбе п пред судом се бране, да се задужују и одужују, а да никаква административна власт и не помишља да томе противстане“

Што се тиче друштвених дужности, оне су обвева-:, да их испуњавају. Тако на прилику, ако држава потребује новца, општина не може да не да суму која на њу припада“ Ако држава хоће да направи неки пут, општина не може да јој одрече своје земљиште. Ако изда какву полицијску наредбу, општина мора да је изврши. Ако хоће да уреди наставу по једном истом плану у целој земљи, општина је обвезана да начини школе које закон захтева. Кад будемо говорили о администрацији Савезних Држава видећемо како: и ко, у свима тим разним случајевима, приморава

' Види Голз об Маззасћизе а, закон од 28 Марта 1796. св. 1, стр. 250,

2 Види Кома об Маззасћивее, закон од 20 Фебруара 1786, св. 1. стр. 217.

5 Види исти зборник, зак. од 25. Јуна :789 п 8. Марта.

1827. св. [. стр, 367, п ев. ШП. стр. 179.

ај са