O demokratiji u Americi. Sv. 1

0 срезовима у Новој Енглеској.

рез Нове Енглеске подобан је срезу Француском. — Он је образован чисто из административног интереса. — Он нема представништва, — Њиме управљају званичници који

се не бпрају.

Американски је срез у многоме подобан Француском срезу. Њему су, као и овоме последњем, постављене прокзвољне границе; он сачињава једно тело кога разни делови немају међу собом нужних свеза, и с којим није скопчана ни наклоност ни успомена, ни опшност живота. Он је образован само из чисто административног интереса.

Општина беше сувише мала да би се у њу могло сместити правосуђе. Орез је дакле прво судско средиште. Сваки срез има један суд, једнога извршиоца судских пресула, један затвор за кривце.

Има потреба које све општине једнога среза скоро подједнако осећају, и због тота беше природно што се постави једна централна (средсредна) власт да их

подмирује. У Масахусецу, та се власт налази у рукама

извесног броја званичника које поставља државни старешина, по мњењу“ свога савета.“

Срески административни (управни) званичници имају само ограничену и изузетну власт која се примењује само на мали број случајева у напред предвиђених. Држава и општина довољне су обичном току ствари. Ти административни званичници само спремају срески бупет, а законодавна га скупштина одобрава. Срез не представља никаква скупштина, ни посредно ни непосредно.

' Види закон од 14 Фебруара 1821; Гола о! Маззасћизебћа, св. 1. стр, 551. |

» Види закон-од 20 Фебруара 2319. озв о: Маззасиве а. св. П, стр, 494.

8 Савет државног старешине изборно је тело.

.

Ре