O predstavničkoj vladi

ГЛАВА Х

0 начину гласања

Најважније питање у погледу на начине гласања, јесте ово: да-ли да се гласа тајно или јавно, и ми ћемо одмах да то питање промотримо.

Била би велпка погрешка, ако би се у претресу тога питања забављало сентименталним изразима о притворству, или подлости. Тајност се даје оправдати у више случајева, она је неодољиво нужна у некима, и није то пикаква подлост тражити заштите противу зала која се дају поштено избећи. А не може се разумно тврдити, да се не даду ни замислити случајп у којима би тајно гласање било боље, него јавно. Али ја морам тврдити, да су ти случаји у пословима од политичног значаја изузетак, а не правило.

То је један од многих примера, у којима као што сам већ имао прилику приметити, дух једне установе, или упечатак који она чини на дух грађанина, јесте један од најважнијих делова њене радње. Дух тајног гласања — разјашњење које бирач томе по свој прилици у мисли даје — јесте: да му је глас дат ради њега, за његову особбну употребу и корист, а не као неко поверење за публику. Јер ако је то заиста неко поверење, ако публика има неког права на његов глас, онда нема-ли она, права и да вна како ће он гласати» Онај лажан и штетан упечатак може се учинити на гомилу, почем је учињен на највише оних, који су последњих година били најугледнији браниоци тајног гласања. Ту доктрину нису