Osnovi fiziologije

96 РАЗМЕНЕ МАТЕРИЈЕ

кисеоник тражи непосредно елементе који га потребују, док у

другим начинима дисања кисеоник је довлачен на место где ће

бити употребљен. Ирана Кичмењаци дишу на плућа и шкрге. Та два апарата могу шкрге, се сматрати кожом прилагођеном на гасовите размене. У оба случаја налазимо да је мембрана кроз коју крв долази у додир ваздуха тако удешена, да њена површина буде што већа, што је наравно повољно за гасовите размене. Тако плућна мембрана сачињава мноштво сићушних кесица, алвеола, (0,2 тт. пречника) чија целокупна површина достиже у човека око 200 квадратних метара. Кроз ту релативно огромну површину која је много пута већа од површине људскога тела, схватљиво је да крв протичући кроз плућа у облику танких капиларних кончића може да размени знатне количине гасова. У шкргама, мембрана за дисање достиже такође знатне површине распоредом у облику бора, реса и др. Плућа су орган прилагођен нарочито животу у ваздуху, док су шкрге прилагођене животу у води, или бар у влази; јер унутрашњи положај плућа и течна средина у којој се налазе шкрге спречавају сушење мембране за дисање, а то је прва погодба њенога функционисање. Сушење шкрга и немогућност развијања њихове површине изван течне средине јесте узрок смрти риба изван воде.

У гасовитим разменама непокретних једноћелијских организама (бактерија на пр,)у течној средини претпостављеној потпуно мирном, дифузија сама игра улогу у обнављању кисеоника што га је организам одузео својој околини као и у одстрањивању избаченог угљендиоксида, ако организам не располаже неким средством за производњу кретања течности око себе. Обично се средина обнавља кретањем створа и кретањем средине. Не можемо се задржати овде на разним механизмима помоћу којих то разни нижи организми постижу (амебоидна кретања, цилија која трепере итд.). При дисању на шкрге, поред кретања саме животиње ова обично постиже на разне начине обнављање воде која је у додиру са шргама: свакоме су познати они ритмички покрети уста и шкржних поклопаца у риба, који производе протицање воде.

Обнављање ваздуха који је у додиру мембране кроз коју се врше гасовите размене, нарочито је потребно у плућноме дисању, где се ваздух налази у дубини једне кесе са уским излазом и где сама дисфузија не би могла ни приближно да 006навља ваздух потребном брзином. Обнављање плућнога ваздуха врши се плућном вентилацијом: плућа се на основу своје еластичности, механизмом о коме ће бити речи кад будемо гово-