Osnovi fiziologije

ВУТРИВИ = 199

чају смрт не наступа ако крвна пласма садржи довољно кисеоника. Према томе разумљиво је да угљенмоноксид нема отровнога дејства на животиње које немају хемоглобина: буба-швабе живе у атмосфери која је састављена из 2009) кисеоника и 8095 угљенмоноксида.

Бела крвна зрнца или леукоцити.

Белих зрнаца има у крви много мање него црвених. У људ-

"ској крви има их у средњу руку око 6.000 —8.000 у кубноме ми-

лиметру. По своме пореклу и по својим особинама, бела крвна зрнца се деле у лимфоците и миелоците. Први садрже једно крупно једро (сл. 1924 и 0), други садрже више једара (сл. 19 с) ињихова је протопласма зрнаста. Лимфоцити се производе у лимфоидном ткиву, а миелоциги у коштаној мождини.

Бела крвна зрнца или леукоцити имају особину да се могу кретати, пуштањем и повлачењем протопласматских кракова (псеудопода), као што се крећу и амебе. Кретање леукоцита може а—б лимфоцити. с. миелоцит. се изазвати разним надражајима.

Према неким хемијским надражајима леукоцити имају позитиван хемиотактизам, тј. одговарају на те надражаје приближујући се телу које даје тај надражај. Кисеоник, токсини бактерија, делују на тај начин на леукоците, док према другим телима (алкохол, хлороформ...) леукоцити имају негативан хемиотактизам,

_ тј. леукоцити се удаљују од тих тела.

Леукоцити се лако провлаче кроз зидове крвних капилара. Та се појава зове диапедеза. На основу диапедезе и свога позитивнога тактизма, бела крвна зрнца могу да се прикупе у великим количинама на надраженим местима организма. Гној је састављен из дегенерисаних леукоцита који су се прикупили на надраженом или инфектованом месту.

Леукоцити имају важну особину да могу обухватити својим псеудоподима, и на тај начин унети у своју унутрашњост, разна ситна тела, као што су зрнца угљенога праха, разни микроби итд. Та се појава зове фагоцитоза (Мечников) и њој се придаје велика важност у борби организма против инфекционих болести. Фагоцитовани микроби сварени су у протопласми белога зрнца онако као што !е сварена честица алгеу протопла-

Лимфоцити и миелоцити. Амебоидно кретање леукоцита.

Дилнедеза.

Гној,

Фагоцитова .