Osnovi fiziologije

4 УВОД

значи да је живот тих бића омогућен само претходном сарадњом других живих бића. У томе су смислу животиње-и биљке без хлорофила паразити других створова. Ни једна животиња не може живети без хране биљнога или животињскога порекла; такође гљиве и печурке, на пример, морају имати у својој храни бар једно органско тело. Ти створови примају енергију у облику хемијске енергије што им та органска једињења доносе. | Други пак створови, биљке са хлорофилом, не потребују никакву органску храну. · Зелена 6 биљка живи на рачун хране узете искључиво из минералнога света; она није у животној зависности од других бића. Зелена биљка могла би живети "без животиња, али животињски свет не би могао опстати без биљнога, јер иако има животиња које се хране другим животињама, ипак је јаено да на крају крајевази те животиње, посредно ла или непосредно, живе на рачун биљака, | иљка са хлорофилном лнералне солим угљен-

а функцијом прима као храну: воду, раз диоксид, поред кисеоника који јој служи на дисање као и животињама. Та тела пак нису у стању да јој даду хемијску енергију коју потребује сваки жив створ, јер је њихов енергетски потенциал једнак нули или врло мали. Пошто је живот немогућан без промета енергије, хлорофилне биљке црпу енергију на једноме другоме извору: из огромне количине енергије што сунце шаље нашој планети у виду светлости.

Дотле је, као што видимо, исхрана животиња битно различна од исхране биљака са хлорофилом. Да видимо како се даље ствари развијају.

Органска храна, која је потребна животињскоме животу, састоји се поглавито из угљених хидрата, масти и беланчевина. Та тела, а нарочито беланчевине, карактеризована су сложеношћу својих молекула, — управо највећом сложеношћу за коју зна“ хемија, — и високим потенциалом хемијске енергије. При своме пролазу кроз животињски организам, та органска тела подлежу дубоким променама, нарочито оксидовањима, тако да организам напуштају тела много простијега састава, као што су уреа, вода, угљендиоксид, тела чији је хемијски потенциал једнак нули или врло низак. Укратко речено, пролаз материје кроз животињску економију карактеризован је врло дубоким деградовањем органских молекула и потпуним или готово потпуним губитком хемијскога лотенциала.

Биљка пак, у место сложених молекула прима материју у. облику воде, минералних соли, угљендиоксида. Та тела, која су