Osnovi fiziologije

КРВНИ Судови 291

покреће казаљку 1 пред једним подељеним луком. Кад је наруквица смештена око руке, сабије се ваздух пумпом до извесног притиска у цео систем, тј. у металну кутију, у анероидну кутију и у наруквицу. Да би анероидна кутија била што осетљивија према променама притиска у њеној унутрашњости, потребно је да влада исти притисак на површини иу унутрашњости њеној. Стога се ваздух сабије у истој мери у велику металну кутију иу анероидну која се у њој налази, а то је омогућено тиме што суте две кутије у вези једна с другом помоћу цеви 7. Ако сада притиснемо дугме 5 и тиме прекинемо везу између металне и ане-

роидне кутије, тада се О ИаИој

промене притиска што Шематички цртеж Расћоп-ова осцилометра.

их производи било на Е. велика метална кутија. — М. манометар. = Р. пумпа. — с. анероидна кутија — В. на-

наруквицу преносе на анероидну кутију и изражавају сескретањима, осцилацијама, казаљке 7. Повећавајући постепено пумпом притисак који влада у целом систему, долазимо до таквога притиска, који читамо на манометру, коме одговарају највеће осдилације казаљке. Тај притисак одговара диастолскоме притиску. Ако и даље повећавамо притисак пумпом, осцилације неко време врло споро опадају, па кад је притисак достигао извесну вредност, почну нагло опадати: значи да је у томе тренутку премашен систолски притисак.

У човека, систолски је притисак од 15—18 центиметара живе, а диастолски од 10—12. Ј

Дисање утиче на крвни притисак. У човека и у већине сисара и птица, крвни притисак опада при удисању, расте при издисању; тако да се артерски притисак периодично мења по ритму дисања. Када будемо говорили о дисању видећемо на кој начин оно производи промене артерскога притиска.

Један од спољашњих знакова срчанога рада јесте било.

Ако наслонимо прст на коју површну артерију, на радиалну или темпоралну на пример, осећамо да се зид крвнога суда

руквица. — Цеви 7, 6, а, везују међу собом Е, си В. Дугметом у може се испуштати ваздух из кутије ако је у њој притисак одвише јак.

Крвни притисак и дисање.

Било