Osnovi fiziologije

234. ОПТИЦАЊЕ КРВИ

ској систоли, преграда између комора и преткомора приближи се врху срца, који је непомичан, и тиме се. повећа запремина преткомора, што има за последицу усисавање крви из великих вена у срце. Срце и на други начин усисава крв из вена. При свакој систоли срце смањи своју запремину и тиме производи једну празнину у грудноме кошу коју тренутно попуњују еластични органи груднога коша, па и вене, које се рашире под тим утицајем, а врате се за време диастоле у своје првобитно стање То наизменично ширење и стезање великих вена груднога коша производи усисавање крви у њих и потискивање из њих у преткоморе. Тај утицај срца на органе груднога коша може се лако доказати, што се тиче плућа, следећим огледом. Затворимо уста и једну ноздрву, а у другу ноздрву утврдимо један чеп од гуме кроз који пролази једна стаклена цев, у вези са Магеу-овим добошем. Зауставимо дисање, али оставивши гласницу (2101115) отворену тако да плућа буду у вези са носном шупљином. Тада ћемо видети да се полуга добошева ритмично диже и спушта: спушта се при систоли а диже при диастоли срчаној; у првоме случају притисак се смањио у плућима јер су се она раширила да би испунила празнину проузроковану срчаним грчењем; у другоме случају притисак се повећао у плућима јер су она смањила своју запремину услед ширења срца.

Као што смо раније поменули, вене у којима крв тече против земљине теже, садрже многобројне залиске (сл 46) који спречавају одступање крви на путу ка срцу. Притискивање или масажа таквих вена може потискивати крв у њима само у правцу одређеном распоредом залистака, т.ј. у правцу ка срцу. Пошто телесни мишићи грчећи се притискују вене које су у њихову додиру, то мишићни покрети такође доприносе протицању крви у венама. На исти начин делује и пречага, која при удисању притиште органе па и вене у трбушној дупљи, из којих потискује крв

Венски залисци, који Ка СРЦУ. Тако И то артерије које се пропропуштају крв оддоле тежу уз вене, својим пулсирањем врше исна гореа спречавају јој прекидане притиске на одговарајуће вене и кретање у супротноме тиме доприносе протицању крви у њима.

па Најзад и дисање је чинилац који доприноси протицању крви у венама. Кад будемо говорили о дисању, видећемо да удисање, повећавањем запремине груднога коша, тежи да рашири органе који се у тој шупљини налазе па према томе доприноси пуњењу срца и протицању крви у венама.

Слика 46.

ма а и.