Osnovi fiziologije
ДИСАЊЕ И АТМОСФЕРСКИ ПРИТИСАК 208
који повећава потребу кисеоника у односу према одмору; стога брдска болест ишчезава одмарањем. _
При уздизању у балону поремећаји се појављују на знатно већој висини него при пењању на брда, јер у томе случају организам не производи заморнога рада. При једноме уздизању у балону двојица путника издахнуше на висини од 8.500 метара кад је барометар био пао на 202 мм. (напон кисеоника око 52 мм.). Опасност којој се организам излаже на великим висинама може се отклонити дишући чист кисеоник, чији је напон пет пута већи од кисеоникова напона у атмосфери. Раш! Вег| је изложио себеу једноме апарату смањивању атмосферскога притиска. Тек кад је притисак спао, на 528 мм. што одговара висини од 9.000 метара, осетио је незнатне поремећаје.
Да видимо сада шта се дешава када се атмосферски притисак, коме је организам изложен, повећава. Организам много боље подноси повећавање него смањивање атмосферскога притиска. Док притисак није достигао 15—16 атмосфера, никакве се промене не констатују на животињама изложеним томе огромноме притиску. Тек кад је притисак достигао ту вредност, животиња пада у грчевито стање које подсећа на тровање стрихнином и на тетанос. Томе је узрок не сам притисак већ делимичан напон кисеоников; јер чист кисеоник под притиском од4 атмосфере производи исто што и ваздух под притиском од 20 атмосфера, док ваздух, ако је претходно ослобоћен једнога дела свога кисеоника, не производи више поменуте поремећаје кад је под притиском од 15—20 атмосфера. Кисеоник је дакле под јаким напоном прави отров.
Човек може без већих незгода боравити у ваздуху под притиском од неколико атмосфера. Та се физиолошка особина искоришћује у техници. У подводним радовима (зидање стубова за мостове, постављање подводних тунела), радници раде у једноме звону (гњурачко звоно) спуштеном на дно реке, из кога је вода потиснута сабијеним ваздухом. Радници улазе и излазе из тога звона на једну цев која полази са његова врха а завршава се изнад водене површине. Прелаз из сабијенога ваздуха на атмосферски притисак може бити смртоносан ако се нагло врши, јер под утицајем нагло смањенога притиска крвни се гасови ослобођавају у виду ситних мехурића (као што се гас развија из содне воде сипаном у чашу), који запуше капиларе. Стога се у горњем делу поменуте цеви налази једно нарочито одељење у које радник стуни кад хоће да изиђе из звона напоље; пошто се прекине веза између звона и тога одељења, постепено се из овога
Џовећани
атмосфер-
ски притисак. Гњурачко звоно.