Osnovi fiziologije
Ооо се ~
в ни 'д тако да светлост мора најпре да прође кроз све слојеве мреж= њачине да би дошла до конуса и штапића који граде унутрашњи слој. ~ -
У очној шупљини, одмах иза дужице, налази се очно сочиво. То је једно двогубо - испупчено сочиво, чија је задња површина мало испупченија од предње. Сочиво дели очну шупљину на две коморе: на предњу комору, која је ограничена рожњачом, дужицом и предњом површином сочива, ина задњу комору, која је представљена прстенастом шупљином која се налази између дужице и очнога сочива (слика 80). Коморе су испуњене бистром течношћу : то је водљикава течност. Велика очна шупљина, која се налази иза сочива, испуњена је пихтијастом потпуно прозрачном масом званом срчано тело, које је обавијено опном названом хиалоидна опна.
Из горњега излази да светлост мора проћи кроз следеће
средине да би дошла до мрежњаче: кроз рожњачу, водљикаву течност, очно сочиво и срчано тело. Све те средине, нарочито сочиво, имају већи индекс преламања од ваздуха, тако да све “ заједно делују као једно сабирно сочиво дајући стварне, умањене и изврнуте ликове предмета. ___Да би вид био јасан, ликови морају падати на један извесан део мрежњаче. Када упремо поглед у једну тачку видимо осим те тачке и свуда унаоколо ње, али све нејасније што је даље од те тачке. Простор који обухвата вид кад непомично гледамо једну тачку једним оком назива се његово видно поље. Вид је најјаснији онда кад слика пада на један део мрежњаче који има од прилике један милиметар површине: то је жута мрља. Она се налази управо у средишту дна ока, т. ј. онде где додирује мрежњачу очна осовина која улази у око нормално кроз средиште сочива. Жута мрља је састављена само из конуса, зато је на томе месту мрежњача тања него на другим местима. У својој средини жута мрља има једно удубење у виду јамице: то је средишња јамица. Кад упиремо поглед у једну тачку, тада лик те тачке пада на жуту мрљу; ликови који падају на мрежњачу ван жуте мрље нејасно се виде и то у толико нејасније што су даље од те мрље.
На четири милиметра од жуте мрље, с носне стране, налази се место где се очни живац разрешава у мрежњачу: то је слепа тачка; јер је на томе месту мрежњача неосетљива, т. |. слепа, а то стога што је ту састављена само из живчаних влакана без штапића и конуса. Може се доказати простим огле- Маное-ов дом (Мапоге-ов оглед) да у видноме пољу постоји један огра- ~"
| о