Osnovi fiziologije

26 РАЗМЕНЕ МАТЕРИЈЕ

велике практичне примене и налазе се у свакој физиолошкој лабораторији као и у фабрици шећера и апотеци која врши Полариме хемијске анализе (одређивања количине шећера у мокраћи). један таР. _ такав апарат који се обично употребљава у физиологији, полариметар, представљен је сл. 4. Његов ће се опис наћи у уџбеницима за физику. Поменимо само, да је светлост поларизована при уласку у апарат (десни крај приложене слике) и да затим пролази кроз раствор оптички активнога тела (који се налази у цеви положеној на средини олука наше слике). На другоме крају апарата мери се скретање равни поларизовања. Оно се изражава тиме, што посматрано осветљено поље, које је подједнако осветљено док цев са активним раствором није положена, постаје једном својом половином тамније. Ако је тело декстрогиро, тада је десна половина постала тамнија, а ако је тело левогиро, лева. Окретањем тога дела апарата доведе се поље до једнакога осветљења. Угао тога скретања, који се чита на једноме подељеноме кругу, изражава скретање равни поларизовања при пролазу зрака кроз посматрани раствор. 'рпецифич- Величина тога скретања зависи, за једно исто.тело, од консвалааћ центрације раствора и од дужине цеви у којој је раствор посматран, и у правој је размери са та два „чиниоца; најзад и температура утиче на ротациону моћ. Под именом специфичне моћи обртања једнога тела разуме се обртање које производи водени раствор који садржи 1 гр. тога тела у ! кубном центиметру, посматран у цеви дужине 1 дециметра. То се обртање назначује са [ајр. (0 назначује да је поларизована жута светлост натриумова, која у спектру заузима место пруге р), а везано је за обртање а, које се чита за концентрацију 2, у цевидужине 1, односом:

__Ррохро~!] Бо , У у коме је у = запремина раствора (у центиметр. куб.) која садржи тежину р (у грамовима) активнога тела, а / дужина цеви (у дециметрима) у којој се посматра раствор.

Према томе, кад се полариметром одређује шећер квантитативно, у ствари се тражи непознато р, јер су остале вредности познате ([ајр је одређено за познате шећере, “ се чита на полариметру, 1 је дужина употребљене цеви, за у се узима 100); на тај начин процентни садржај шећера дат је овом формулом

ф о М [аб 1

р ==