Osnovi fiziologije

ГЛАВА ДРУГА Излучивања (екскрета)

Сви материални издаци живога организма, који су последица његова функционисања и трошења, називају се излучивања или истурања (екскрета).

Организам је, знамо, у непрекидним материалним разменама са својом средином. Материја коју прима јесте храна или алименат; материја коју издаје јесу излучивања илиекскрета.

Храна нам је сада у хемијскоме погледу позната; да се упознамо са излучивањима.

Материална примања врше се у животиња уопште двојаким путем: гасовита храна путем апарата за дисање (плућа, шкрге, трахеје, кожа), остала храна путем апарата за варење. Та два

пута воде храну у организмову унутрашњу средину, у његову крв и лимфу.

Издавање материје, т. |. излучивање или истурање, врши се такође разним путдвима: на апарат за дисање, на бубрег и на црево.

[. Излучивање апаратом за дисање.

Организам излучује на апарат за дисање угљендиоксид и воду. Утврђено је данас, да се у животињскоме организму азот не ослобођава из својих једињења и да, према томе, азот који се налази у издисаноме ваздуху происходи у својој целокупности од удисанога ваздуха. Напоменимо само, да у травоједа нарочито, мале количине азота ослобођеног делањем цревних микроба напуштају организам са издисаним ваздухом.

Ваздух који издишемо засићен је увек воденом паром, и тим путем организам избацује врло знатне количине воде: око 450 гр. дневно у одрасла човека који избацује свега 2300—2600 гр.

Путови излучивања. Плућна вода.