Osnovi fiziologije

Порекло мокраћ-

нога фос-

фора.

Измеци

8() РАЗМЕНЕ МАТЕРИЈЕ

М ПЕ ~ : Однос-=_ доста је сталан и једнак 14—15, што се објаш-

5 њује доста сталним односом тих елемената у молекулу белан= чевина. Знатне количине сумпора организам лучи дуж црева: " сулфоцијаниди пљувачке, сумпорно тело жучи: таурин; али у измецима има мало сумпора, јер је највећи део поново апсорбован у цреву.

Хлор.

Готово сав хлор мокраћни налази се у виду натриумхлорида, који је редован састојак мокраће као и свих других органских течности. У средњу руку човек избацује дневно мокраћом 12—14 грама те соли. |

Фосфор.

• Мокраћа садржи фосфор у облику алкалних и алкалноземаљских фосфата.

Он произлази из неорганских соли хране или из органских материја које га садрже: нуклеопротеиди, лецитини, фосфатиди, фосфопротеиди.

Према томе јасно је да има много више фосфора у мокраћи при животињској храни него при биљној и да односи Б или = могу имати врло различне вредности у мокраћи као и у храни. Фосфати калциумов и магнезиумов остају у цреву и избацивани су са измецима. У мокраћи '//) фосфата су примарни фосфати а У, секундарни. У киселој мокраћи фосфати се налазе представљени мононатриумфосфатом РО, Њу Ма, монокалциумфосфатом (РО, Н,); Са, мономагнезиум фосфатом (РО, Њу), Ма, а и неутралним фосфатима раствореним у угљендиоксиду; ти неутрални фосфати таложе се кад се мокраћа прокува.

ТУ. Измеци. ПИ

Измеци су материја коју организам избацује путем црева. У птица, гмизаваца и других животиња са клоаком, измеци напуштају организам измешани са мокраћом.

У човека и месождера измеци нису, као што се обично

прубци мисли, састављени готово једино из несварених и несварљивих

довању.

остатака хране, већ су добрим делом, а може бити и највећим делом састављени из остатака разних тела лучених дуж апарата за варење: сокова са ферментима, жучи, слузи, цревних отпа-