Osnovi fiziologije

ИЗЛУЧПИВАЊА 51

дака. Докази су да та тела имају важнога удела у стварању изметака што се ови стварају и кад организам не узима никакву храну: пси од 7— 432 кгр. тежине избацују при гладовању дневно 0,56—5,8 гр. изметака (сува тежина); човек при дужему гладовању (огледи на вештаку у гладовању Се! -у) избацује дневно 20 гр. свежих (= 3,47 сувих) изметака са 0,3 гр. азота. Затим, изолује ли се подужи део црева између две везе, измеци се појављују у њему иако никаква храна није у њ продрла. Најзад, фетус или новорођенче, који нису још узели никакву храну у свој апарат за варење, садрже у своме цреву врсту изметака (тесотит).

У травоједа су измеци обилнији него у месоједа и садрже у много јачим сразмерама несварених састојака хране.

Изметке састављају ова тела: несварљиви и несварени делови хране, неапсорбована храна, остаци тела лучених дуж апарата за варење и микроорганизми. Није могућно из те мешавине одредити тачно који део изметака припада храни а који лученим производима. |

Несварљива тела животињске хране јесу разни протеоиди: делови везивнога ткива, мишићних жила, рскавица; длаке, перје (у месождера); при биљној храни измеци садрже нарочито целулозу и друге конденсоване несварљиве угљене хидрате (лигнин дрвенастих судова...). Сварљива а несварена тела јесу пак нарочито она која су у ткивима заштићена несварљивим деловима, те сокови тешко продиру до њих; целулоза је обично узрок те хранљиве материје прелазе лако у изметке: на пр. разна зрна, пасуљ, сочиво, кукуруз налазе се често у измецима; стога се биљна ткива много боље варе ако су претходно уситњена и кувањем омекшана.

У измецима се могу наћи и сварена тела која нису могла бити апсорбована: масне киселине, на пример.

Тела лучена дуж апарата за варење, сокови разних жлезда, жуч, цревна слуз, отпаци слузокоже, претрпљују разне промене под утицајем фермената и микроба. У измецима се налазе као остаци тих тела: холестерин, лецитин, неутралне масти.

Организам избацује цревом и разне минералне соли које садрже калициума, магнезиума и гвожђа; доказано је да већи део кречних соли које су апсорбоване у танкоме цреву прелазе из крви у дебело црево и избациване су са измецима.

У цреву су саставни делови хране изложени утицају многобројних микроорганизама. Под њиховим утицајем постају, на

Месопшт.

Састав изметака, рачун органских састојака хране и лучених производа, разна тела; .

метан, водоник, амониак, сумпорводоник (овај последњи постаје

Ив. Баја: Основи Физиологије 5