Pervый Russkій velikago Knяzя Konstantina Konstantinoviča kadetskій korpusъ : 1920-1940 : šestaя kadetskaя pamяtka юbileйnaя

340

Да се то постигне, |едан {е од найтлавнимих фактора средина, место, град у коме су васпитни заводи смештени. Од сва три места, у кофима се корпуси налазе, град Сараево |е на]веБе и ъьегова 1е средина накултурни]а. У Сарафеву се налазе важне наше културне установе: неколико средих и стручних школа са богатим збиркама и кьижницама, музе], позориште, библиотеке „Просв]ете“ и других просв1етних друштава, многе и многе културно-просв]етне установе, каквих мало место не може имати, као Обласна Музичка Школа, Народни универзитет и сл. Поред тога у Сара1еву има доволан бро] професора за сваку струку, особито за националну групу: ]език српско-хрватски, истори]у Срба, Хрвата и Словенаца и географилу Краъевине, па се могу употрийебити и за наставу у корпусу, док у ]едном малом месту те предмете, на ко]е ми полажемо велику важност, преда]у или неквалификовани наставници или сами Руси.

У Сараеву {е врло велики бро] руских избеглица, веби него и у {едном граду Босне и Херцеговине. ИМ разумлъива |е за те ъуде као родитеъе важност, да корпус буде у оном месту, где они живе.

На]зад не само из културно-националних него и из национално соци]алних разлога треба да остане корпус баш у Сараеву. Ова! 1е Корпус на]стари]и у Краъевини, основан |е одмах по доласку изб1еглица, и графанство сарацевско завоъело га |е као сво]у институци]у. То се види и у друштвеном погледу. Вебина их, омладинаца, залази у кубе сарайевских граБана, доуже се са нашом омладином, и тиме се и нехотице ствара чврста веза ъубави, при]атеъства и славенске солидарности мебБу тим младим душама. Па када се та омладина данас сутра врати у сво]фу велику домовину, успомене на боравак меБу нама биБе и ли|епе и траве, и то Бе без сумье послужити {ош вебем зближеьу и чвошбо] зайедници нашега и великог руског народа. Та} пак моменат потпуно Бе отпасти, ако се Корпус пренесе У незнатну средину. Као видъив доказ наводимо, да ученици Корпуса у Сара4еву далеко боле говоре српско-хрватски {език, него они на пример у Горажду.

Руски Кадетски Корпус у Сараеву, под руководством сво]фих ваъаних наставника и под упоавом свога заслужног директора Бенеоала г. Адамовиба, ко]и учеству]уби у свима културно-националним нашим акцийама на]више ради на зближену наше и руске омладине, досто]но врши своду узвишену и свету дужност. Питомци ъегови ваъано се споема]у за живот и красно се одга|а]у у ъубави према сво]о] велико] отаибини и у пОоштоваьу према славно| прошлости Руског Народа. У исто доба они се васпитава]у у духу славенске ъубави и уза]амности. Корпус 1е толико завоъен од Сарафевског грабанства, да и данас има у ему уписаних више од 20 Бака из на]угледни]их сара]евских породица; а у септембру прошле године 40 молби за прием, ко]е су поднели наши ученици из Сараева поред толиких школа у Сараеву, морало |е бити одбиено, |ер су 1. и П. разред били укинути.

Из свих горе наведених разлога види се, да Ве се ако се сараевски корпус укине, учинити огромна неправда руско] омладини у научно васпитном погледу, а нани]ебе се велика штета славенско] солидарности и братско]! за]ледници нашега и руског напола.

Сараево, 2 Априла 1928 године. Бичакчив, с. р., Комесао за сарафевску гоадску општину; Петар Зимоъив, с. р., митрополит; Танаси{е Иконив, с. р., надсаветник Врховног Суда и Предфедник срископравославне црквене општине;