Pesma o kralju Nalu : ulomak iz staroindiskoga "Mahabharata"

106 | - Т. МАРЕТИЋ

Год. 1785, превео је из Махабхарата на енглески језик велику философичку песму о божанству „Бхагавадгита“ Чарл Вилкинс и свој превод на свет издао, а две године касније превео је он и на свет издао зборник староиндијских прича, којему је име „Хитопадес“. После је (т, ј, год. 1808.) изишла на свет и његова граматика староиндијског језика.

Међу првим трудбеницима око санскрта и санскртске књижевности врло су знатни Виљем Џонс и Томас Колбрук, Први је неколико година био врховни судац у Бенгалији,; он је год. 1759, на свет издао свој енглески превод Калидасове драме „Сакунтала“ (оне исте, коју је 90. година касније на наш језик превео Будман, како је речено у предговору), а пред своју смрт (1794) превод Манујева законика. Год. 1792. издао је он на свет у оригиналном санскртском писму у Калкути Калидасову једну песму, и то је прва штампана санскртска књига. Вредно је додати, да је Џонс год. !786. у једноме своме говору држаном у Калкути рекао, да је санскрт језик дивне грађе, савршенији од грчкога и латинског, да је сродан са та два језика тако, да се мора узимати, да су сва та три језика потекла из једнога заједничког прајезика, а по свој прилици да су из истога прајезика потекли такођер језици германски и келтски, — Поменути Колбрук издао је на свет неколико староиндијских дела, написао неколико ваљаних радња о различним делима староиндијске књижевности, а особиту похвалу заслужује његова изврсна староиндијска граматика (1805), Осим те Колбрукове и мало пре споменуте Вилхинсове санскргске граматике изишле су првих година ХЛХ. века на свет још две староиндијске граматике у енглеском језику; једна од В. Кареја (1806), друга од Форстера (1810)")

#) Неће бити без интереса споменути овде, да је најпрву санскртску граматику (у патинском језику) на свет издао (у Риму 1790) човек хрватскога попекла И. Ф. Вездин, који се калуђерским именом ввао „Раш из а 85. Вапћојошаео. Био је плодом из Доње Аустрије, где је онда било нешто мало насељених Хрвата ји то чакаваца). Живео је неколико година