Pesma o kralju Nalu : ulomak iz staroindiskoga "Mahabharata"

ПОГОВОР 115

казане важности. То су бројке, којима се Европа служи већ неколико векова: 1, 2 Зит,д. Старису Грца пи Римљани били јамачно културни народи, међу њима се родило велико мноштво врло умних људи, али ни једноме од њих није синула мисао, да врло неспретне грчке и римске бројке, којима се не може ни збрајати ни множити ни одбијати ни делити, замени бољима, т. ј. једноставнијима и прак"тичнијама, Ми данашњу нашу културу можемо себи лако представити без железница, без телефона и аероплана, али је не можемо лако замислити без оних десет једноставних бројака. Да њих нема, па да се морамо стужити грчким или римским бројкама, наша би култура била налик на саката човека, којему фали на пр, једна рука или једна нога. Румзванину је требало врло много времена, док је израчунао продукт бројева на пр. СССЕХМ и КХХХН, а ми то с помоћу наших бројака 365 и 82 можемо израчунати за по минуте, па не само одрасли људи, него и деца, која су тек научила читати и писати. Колика је то олакшица и благодат за човечанство! Кад би се знало име онога Индијанца, који је поменуте бројке сложио, требало би га бројити међу највеће добротворе човечанства, док је света и века, али име тога добротвора се не зна, само се зна, да је живео ваљада у УМ. веку после Христа, јер у то време већ бејаху оне бројке у пораби, Мислећи о тих скромних десет знакова не зна човек, чему би се више дивио; једеоставности или генијалности изума, и не може се начудити премудрим Грцима и Римљанима, како ни један од њих није преотео славу незнаноме Инцијанцу.

Ми наше данашње бројке зовемо арапскима; јер их је Европа доиста добила од Арапа, али Арапи сами зову их индијскима, јер су их узели од Индијанаца (у оно време, кад су од њих учили аритметику и алгебру).“

#) Не смемо мислити, да су знакови наших бројака сасвим онакови, какови су у Индијанаца; само бројке 1, 2, 3,0 имају исте знакове и вначење као и у Инцијанаца ; наше 4 у