Pisci i knjige IV

22 ПИСЦИ И КЊИГЕ

и учитеља, у Карловце за учитеља средње школе српске. 1736 године он је био ректор те школе, са годишњих 250 форината плате, са комадом чоје за један пар одела, и бесплатним станом и раном у митрополитовом дворцу.

Његова трагедија није драмско дело у данашњем смислу. То је алегоричан и поучан комад какви су у Западној Европи у Средњем Веку били моралитети, који су преко пољске дошли у руску књижевност ХУП века. На Духовној Академији у Кијеву професори су писали те „душеполезне“ комаде, а ђаци су их приказивали у свечаним приликама. Идући за примером својих кијевских учитеља, Козачински је за своје карловачке ђаке саставио поучан комад са предметима из српске народне историје.

Комад је био склопљен из тринаест БР повезаних слика, и у њему је био брз и површан преглед српске народне прошлости, почевши од Намањића па до преласка Срба у Аустрију под патријархом Арсенијем Ш Црнојевићем. Писац није хтео да да само слику прошлости српске, но и да истакне важност просвете у народном животу, и да осуди оне који спречавају дело просветног напретка, мислећи нарочито на ондашње придворно калуђерство српско.