Pisma iz Nemačke / Ljubomir P. Nenadović

28 ЉУБОМИР П. НЕНАДОВИЋ

гањце клали, беше начињена прекрасет пирамида и на њој крупним словима блистао се овај натпис: „мали касапи великом Наполеону.“ — Тај га натпис врло наљутио. Дозове касапе, и запита: „зашто сте у натпису ставили и ону реч малп касапи>“ „Из наше чисте скромности — одговори један касапин — јер ми смо малени према вама“ — Кал је у Немачкој дао стрељати“ једнога уредника новина, рекао је: „ја се више бојим једнога уредника него читавог батаљона војника: ови ћуте, а уредник са својим новинама има хиљаде језика.“

Наполеон се за нове ратове обично правдао прошлим ратовима. По томе, они што су изгинули у прошлим ратовима, узрок су за погибију оних што ће погинути у потоњем рату. Почетници рата перу руке од крви у самој крви. Међутим Наполеон остаје највећи генерал у ратној историји; велики је био у падању као и у пењању. Слава је била најглавнији циљ његов. Постигао га је. Његово име у Азији и Африци даље се чуло него име Француске. Он је несрећно свршио само зато, што се и срећи досадило тако дуго пратити самовољну ћуд једног човека. Срећа је с њим поступила као с коцкаром који се не уме зауставити. Пропао је. Он је боловао и умро на једном малом, удаљеном острву. А Француска је боловала и преболела. Енглеска, под владом свога глупог и пијаног краља Ђорђа, водила је рат и победила тако бистрог и даровитог војника као што је Наполеон.

Што се год у то време и доцније појавило у свету даровитих људи, на ратном и књижевном пољу, то је све пробуђено тим потресом из Париза. Особито у свима народима појавило се необично много добрих песника. Песме и гавранови лете за биткама. Од две хиљаде година све су свађе и битке измеђ народа опеване; а ни једно пријатељство њихово није прослављено у песмама. Тако је први Омир певао, тако се и данас пева. Револуција француска подигла је слободу и песму. Пробудила је читав овај свет; на онај свет, по свој прилици,

Ра Де РУМЕ И