Plemeniti minerali i drago kamenje

ТОПАЗ

Међу драгим камењем жуте боје топаз је најпознатији и најпопуларнији. И ако топаз није неминовно жуте боје, већ може бити безбојан, плав, зелен и ружичаст, ипак је за његово име жута боја тако везана, да се именом топаза, с извесним атрибутом, називају вариетети и других минералних врста, само када су жуте боје. На пример, „чешки _ топаз“ није ништа друго до жути кварц.

Топаз је по хемиском саставу један базични флуро-алумосиликат (ЕТ ОН АЊЉ5! Ол. У киселинама се не раствара. Жарен, не топи се, али губи већи део флуора и може да промени боју или да постане мутан и: непровидан.

Кристалише ромбично у облицама призматичног кроја, чије базне ивице затупљују пљосни разних бипирамида, а рогљеве пљосни дома. Овакви облици могу бити веома ситни или врло крупни и више килограма тешки,

Топазови кристали показују савршену цепљивост паралелно бази. Ова.се особина искоришћује у гла чионицама, када се један крупан кристал мора да дели у више комада подесне величине за намењену обраду, и с тога, у овом случају, то је једна добра особина камена. Али, исто тако, лака цепљивост топазова је и врло неповољна особина, јер за време сечења и глачања лако ствара пукотине у маси његовој. Са овога разлога препоручује се, да се накит од " топаза чува од јачег удара, пада на поди т. д., јеру сваком таком случају може се лако појавити пукотина у камену.