Plemeniti minerali i drago kamenje
ПЛЕМЕНИТИ МИНЕРАЛИ И ДРАГО КАМЕЊЕ 139
Тврдина топазова је равна 8 по Мосовој скали. Због тога се исечене пљоснице могу савршено углачати и с тим добити врло живу сјајност, каква се, у осталом, и на природним пљоснима бистрих кристала врло добро види. Специфична тежина износи 3,50—9:56.
Топаз се одликује живом стакластом сјајношћу, која се, каошто мало час поменусмо, глачањем још више повећава и знатно приближава диамантској сјајности. Индекс преламања светлости код топаза није велики (1,6); бирефракција (раздвајање обичног и необичног зрака) му је такође незнатна, као и расипање беле светлости. Према томе, код топаза се не може очекивати оно разнобојно смењивање светлости, какво постоји код диаманта. Вариетети интензивне боје полихроични су.
Овај се минерал лако електрише трењем или притиском и дуго чува електрицитет. По томе се одликује и разликује од других племенитих минерала.
· Топаз је најчешће жуте боје, али поред жутих. топаза има, истина много ређе, и таквих који су потпуно безбојни, плави, црвени и зелено-плави, никада чисто зелени.
Безбојни топаз је чисте, бистре, потпуно провидне масе. Такав је у кристалима (Мијаск на Уралу) или као шљунак у потоцима и рекама (Бразилија, Мадагаскар, Аустралија). У Бразилији се овакви топази зову „р!паоз 4' асова“, но јувелири се радије служе француским „сошће д'еац“. Чувени „диамант“ португалске државне ризнице „Браганца“, тежак 1680 карата, по свој прилици је овакав један потпуно бистар и провидан топаз. Такве топазе, заиста, није лако разликовати од диаманта, и с тога се један брилиант безбојног топаза може непажљивом купцу да потури као диамант. Ваља испитати тврдину камена и уверити се да ли прелама светлост просто или двојно, јер те две особине нису исте код диаманта и топаза. С друге стране, да се не би место безбојног топаза купио кварц или фенакит, ваља испитати специфичну тежину, јер оба последња минерала су