Plemeniti minerali i drago kamenje

ПЛЕМЕНИТИ МИНЕРАЛИ И ДРАГО КАМЕЊЕ 175

Одонтолит (Тигдиоће осстепаје, Хаћпшшк). — Ово је један фосилни тиркис, који је постао од костију, нарочито од зуби мастодоната, динотериума и других изумрлих животиња. Лежећи дуго у земљи, кости су се импрегнисале фосфатом гвожђа и постале плаве, или неким фосфатом бакра и постале зелене. — И лепи примерци одонтолита обрађују се за наките, само је мана ових, да на вештачкој светлости промене боју и постају сиви.

Одонтолитова маса је смеша калциум фосфата, калциум карбоната, калциум флуорида и фосфата гвожђа. Преливена хлороводоничном киселином пенуша се, јер развија диоксид угљеника, што је искључено код тиркиса.

И одонтолит се може имитовати држећи 7—8 дана калцинисане слонове кости у врелом, затвореноплавом раствору амон-бакра сулфата.

Лазулит (Клапротин). — Лазулит се налази у небесно-плавим моноклиничним кристалима, или у бесформним фино зрнастим масама. Хемиски му је састав као и код тиркиса, само поред гвожђа садржи и магнезије. Тврдина 5%, мекши од тиркиса. Сп. тежина 3,1, дакле знатно већа од сп. т. тиркиса. Сјајности је стакласте. У трговини је редак и може се лако потурити место тиркиса. — Налази се код Верфена у Салцбургу, у Сев. Каролини и Георгији (Сев. Америка).