Plemeniti minerali i drago kamenje
оливин
Оливин је веома распрострањен минерал у природи, али је само једним вариететом племенит. Тај племенити вариетет његов познат је под именом хризолита или перидота. И једно и друго име долази од жућкасто-зелене боје, која је карактеристична за камен који се обрађује за наките.
Оливин је један магнезиум силикат, у коме је један део магнезиума скоро увек заступљен гвожђем (2(МоРе)0510;).
Оливин је увек кристалисан минерал, кадшто у правилно развијеним ромбичним облицима, чешће у зрневљу без облика. Цепљивост му је у једном правцу доста лака. Тврдине је нешто мало ниже но код кварца, дакле, од прилике, 6%. Ово је мала тврдина за камен који се употребљава за накит, јер му се политура брзо квари, ивице и рогљеви се истру и постају рапави. Зато се хризолит не цени и не тражи много као драги камен, и нарочито се избегава да се употреби за прстенове. Спец. тежина хризолита је 3,329—3,375. Што више садржи гвожђа у толико је тежи.
Само бистри, провидни и потпуно чисти хризолити употребљавају се као драги камен. Такви примерци имају масно-стакласту сјајност, која се знатно појачава глачањем. Моћ расипања беле светлости је врло слаба. Боја је камена, уопште, жућкасто-зелена, а да ли ће бити више жута, чак и мркожута, или више зелена, зависи од количине гвожђа у хемиском саставу минералне масе.
Сечење хризолита. — Хризолит се у глачионицама обрађује у степеничастом или табличастом 06-