Plemeniti minerali i drago kamenje

182 ' САВА УРОШЕБИЋ Ма нат гвожђа даје овим призмама лепу плаву боју. Маса дистена може се цепати у два правца. Тврдина износи 7 по једним, 5 по другим пљоснима, и отуда је постало име дистен. Сп. т = 3,56 — 3,60. Потпуно провидни и, у исти мах, затворено-плави примерци ретки су код цианита. Па и код ових плава боја масе није једноставна, већ је често зонарно распоређена, тако да се око затворено-плавог једра види слој отворено-плаве боје. Наравно, при обради камена овај се спољашњи слој скида, а сече се и глача само затворено-плаво једро.

Дистен је доста распрострањен минерал у природи, али примерци употребљиви за јувелирске 06јекте нису тако чести. Места где се међу осталима налазе и такви примерци јесу: Монте Кампионе, на јужним падинама Св. Готхарда, у микашисту; Цилертал и Пфичтал, у Тиролу, такође у микашисту; Јелау Мунтен, у сев. Каролини; алувинални наноси у Бразилији; и златоносни пескови у јужном Уралу.

АНДАЛУЗИТ

Овај је минерал истог хемиског састава као и дистен, т.ј. један алуминиум силикат (АЉ03 . 5102). Међутим, андалузит кристалише ромбично, у призмама: сиве, зелене, црвене и др. боје, масе најчешће непровидне. За наките се кадшто обрађују само провидни, зелени или жућасто-мрки примерци, који се с топазом налазе у наносном терену Мшаз поуа5, у Бразилији. Њихов је полихроизам интензиван и види се слободним оком. Сјајности је стакласте. Тврдина = 74. Специфична тежина = 3,17 — 3,19.

Врло је интересантан један вериетет андалузита, познат под именом хиастолита. Његове ромбичне призме заклапају црну угљену масу тако правилно распоређену, да ова у неким призмама образује потпуно правилан црн крст. Углачане плочице, на којима