Plemeniti minerali i drago kamenje

ПЛЕМЕНИТИ МИНЕРАЛИ И ДРАГО КАМЕЊЕ 183

се такав крст лепо оцртава, носе се у неким пределима, нарочито у Пиринејима, као амајлије.

ДИОПТАЗ

Овај се минерал својом затворенд-зеленом бојом веома приближава смарагду, и зато га кадшто називају бакровим смарагдом. То је један базични бакра силикат, који кристалише ромбоедарски. Тв. = 5. Сп.т. = 3,28. Сјајности је стакласте, али по површинама ромбоедарске цепљивости седефасте.

Употреба диоптаза за наките ограничена је поглавито на азиске земље, јер због мале тврдине и слабе провидности није цењен у Европи.

Налази се у кречњаку брега Алтин-Тибе (Алтај) и у француском Конгу.

ЕПИДОТ

Епидот или пистацит је врло распрострањен у природи као обичан минерал, од кога се за накит обрађују само примерци чисте, провидне масе и лепе зелене боје.

Епидот кристалише моноклинично у облицима призматичног кроја, безбојне, отворено-жуте, кадшто црвене масе, најчешће, пак, затворено-зелене са жутом ниансом (пистацит). Ако се један пистацит гледа у одбијеној светлости, видеће се затворенозелен, скоро црн; у пропуштеној светлости, пак, видеће се у једноме правцу зелена, а у другоме мркожута боја. Епидот је, дакле, полихроичан минерал. Он је, у погледу хемиског састава, базични алумосиликат калциума, у коме је један део алуминиума заступљен гвожђем (НСаг(АТРе)з5! 3013). Од количине гвожђа зависи боја епидотове масе, која ће у толико бити затворенија, у колико је гвожђа више, Тврдина