Plemeniti minerali i drago kamenje

ПЛЕМЕНИТИ МИНЕРАЛИ И ДРАГО КАМЕЊЕ 37

с осмостраним појасом. Плочица корена је квадратна и ивичи се са 4 петостране пљоснице, док се више ових 8 попречних ивиче на појасу с таквим пљосницама круне. Пљоснице ћошкова неки пут се секу, неки пут не.

Оба ова двојна облика дају се ситним диамантима. Тако сведен број пљосница није у стању да покаже у највећем степену ону живу ватрену сјајност и расипање зракова, какву показују нормално сечени брилианти овог племенитог минерала. И зато, када се хоће овај начин сечења ипак да изведе, онда се сече тако звани лтројни брилиант, код кога, осим плоче, има на круни 32 пљоснице, поређане у три реда (сл. 10), чиме се постиже знатно већи светлосни ефект.

Сви до сада побројани облици могу се, уопште, сматрати као нормални облици брилианта. Незнатна одступања у распореду и броју разноврсних пљосница појављују се врло често на свима њима, само су она увек таква, да не уносе битну измену општега типа.

На једном добро формираном брилианту пљоснице морају бити врло правилно и симетрично груписане, а, поред тога, све исте категорије морају бити исте величине. Само на тај начин може се добити највећи светлосни ефект камена. Исто тако и димензи је појединих делова брилианта морају стајати тачно у односима, за које је искуство утврдило да најбоље одговарају томе ефекту. Најзад, квадратна, хексагонална или октогонална контура појаса није за брилианте стална; она може бити, по општој форми, троугла, крушкаста (јајаста), овална или округла, што зависи од димензија сировог материала који се има да обради.

Полубрилиантима називају се облици само са брилиантском круном, без доњег дела — корена. Место овога постоји широка базна пљосан. Овакви

Слика 10.