Plemeniti minerali i drago kamenje
38 САВА УРОШЕВИЋ
су облици врло ретки и раде се само када сиров материал не допушта формирање корена. Светлосни ефект једног полубрилианта много је мањи него нормалног брилианта.
2. Степеничасти облик. — Овај се облик разликује од брилиантског, уопште, кројем и размештајем пљосница на круни и корену (сл. 11). Око једне квадратне, шестостране, осмостране или дванаестостране плоче секу се два, највише три, реда (појаса) трапезних пљосница једнаке висине (кадшто су у првом реду ниже, у другом реду више), чије дуже ивице теку паралелно појасу. Зато је појас увек истог геометриског облика као и плоча. На корену трапезне пљоснице ређају се тако исто као на круни, само је број редова већи: четири или пет. појаса, увек исте ширине. Плочица (калета) је увек врло мала, кадшто је нема и корен се завршава шиљком. На овај начин обрађују се у глачионицама поглавито бојени племенити минерали.
Степеничастим начином сечења добија камен не само лепу сјајност, него му и боја постаје врло жива. Код каменова отворене боје корен треба да је виши и да има већи број редова пљосница; код каменова затворене боје гради се нижи корен и може имати мањи број редова.
Но поред чистог степеничастог типа постоји и један мешовити («а Ше а ТасеНе дез5и5). Код истога су пљоснице круне по облику и распореду израђене слично брилианту, док корен остаје исто онакав као код чистог степеничастог типа (сл. 12). Овај начин сечења примењује се нарочито код каменова отворене боје, који тиме добијају врло много у сјајности, живахности боје и расипању · = слика 12. светлости. Ако би примерак племенитог минерала имао дугуљасту форму или недо-
Слика 11.