Policiski rečnik : Knjiga prva A — E
која се даље деле на одсеке и пододсеке (чл. 6.).
Kao извршни органи М. А. Р. постоје Аграрне Дирекције: у Загребу за подручје Хрватске и Славоније, Међумурја и Барање (наредба Мин. А. Р. о устројству Аграрне Дирекције у Загребу и њених извршних органа, Сл. Нов., Бр. 89-1920.); у Љубљани — за подручје Словеније и Прекомурја (наредба истог мини·стра о устројству Агр. Дирекције у Љубљани и њених извршних оргаона, Ол. Нов., Бр. 164-1990. т.); у Новом Саду — за подручје Бачке, Ба-
истог министра о установљењу ATD. Дирекције у Новом Саду, Службене Новине, Број 160-1920. године) и о припојењу подручја сремске жупаније овој дирекцији (Ол. Нов., Бр. 258-1920. г.), и у Сарајеву — за подручје Босне и Херцеговине (наредба Мин. А. Р. о устр. Агр. Дирекције у Сарајеву и њених извршних органа од 20. јула 1990. г., Бр. 1117.).
Као нижи органи ових дирекција постоје окружни (жупанијски) уреди (у Босни окр. аграрна повјереништва). У Скопљу, Сплиту и на Цетињу постоје Главна Аграрна Повјереншштва са истим делокругом рада као и Агр. Дирекција, а само у Јужној Србији још и Окружна Аграрна Повјереништва, подчињена. Главном Аграрном Повјереништву у Скопљу. Као основ и почетак за извођење аграрне реформе послужиле су:
· Претходне одредбе за припрему аграрне реформе.
Ове одредбе изложене су у уредби "од 21 фебруара 1919 г. (Службене Новине, Бр. 11), којом су регулисана питања о раскидању | кмеговских и колонатских односа, о великим поседима, шумским поседима и ревизији сегрегација.
· Раскидање кметовских односа. По
ната и Сремске жупаније (наредба
5 1-ом уредбе: „Кметовски (чивчијски) однос у Босни и Херцеговини, затим у новим крајевима Србије и Црне Горе разрешује се, а ново стварање кметовског (чивчијског) одноca забрањује“, а по 5 2. „Досадањи кметови (чивчије) проглашују | се слободним власницима ~ досадањих кметовских земаља“. ~ Параграфом з3-им предвиђена је накнада власницима (агама) за земљу која им ce услед овога одузме, а по 5 4. у ову накнаду — оштету — имају се урачунати и кметовека дуговања (хак) за 1918. год. У 5 6. прописано је: „„Додаље законодавне одредбе обустављају се сви спорови (парнице) и сва извршења (оврхе) што су у току, а која су настала из кмотовског (ЧИВчијског) односа. Исто се тако обустављају тужбе, парнице и оврхе ради наплате дужних укњижених тражбина на досадањим ~ кметовским земљама. Коначно се до даље законодавне одредбе обустављају: тужбе, парнице и оврхе ради плаћања ануитета на темељу ранијег (факултативног) откупа кметовске вемље“. Раскидање о колонатских | односа. По 5 7. „Колонатски и остали кметству слични односи између господара земљишта и тежака у Истри, Горичкој, Далмацији и другим областима Краљевине Орба, Хрвата и Словенаца раскидају се саобразно установама првог поглавља (5 1—6) ових одредаба“, а по 5 8: „Проглашују се ништенима, све пресуде које су течајем овога рата на корист власника земаља у горе (5 7.) наведеним областима Краљевине Срба, Хрвата.
и Оловенаца биле изречене у споро-,
вима. ради развргнућа тежачког (колонатског) односа, те се у свим оваквим случајевима има повратити
оно стање које је било на снази у по-
четку рата. Тако успостављени однос има се онда развргнути – према