Policiski rečnik : Knjiga prva A — E
ки списак. При изради првог сталног бирачког списка, општин-
· ски суд ће бити дужан, да овај именик изради у два примерка, од којих ће један задржати првостепени суд за своју архиву. Првостепени суд ће по том службено уводити сваког новог бирача и у свој азбучни именик“. (В. Бирачки спискови).
Ајдук в. Хајдук.
Акта званична. По 5 104. в. К. 3.
· уништење или прикривање званич-
них акта, докумената, протокола и
регастара, који се чувају на каквом
јавном месту, или су у циљу ~ чувања предани каквом званичнику, кажњава се затвором од 1 до 18 ме-
сеци у колико не би прелазило у
већу кривицу. Ако би дело било
извршено из користољубља, кривац
"се има осудити и на губитак грађан-
ске части. Према одлуци ~ Касац.
Суда од 28 септембра 1910 год. Бр. 10766: „Пропис 5 104. в. казн. 98%.
· предвиђа уништај званичних | акта од стране лица коме дотични акти, ни под каквим видом, нису били поверени на чување, нити му по служби били приступачни, а где је ово случај, ту стоји дело из последње алинеје 5 111. казн. зак.“
Званична акта, и документа морају се издати на, захтев иследника, изузев случаја кад садржавају важе не државне тајне. У овим случајевима, иследник се мора, обратити вишој _ претпостављеној власти (8 88. Кр. СП.
– По 6187. Кр. С. П. оптужени и његов бранилац имају право разматрати акта ислеђења и поједина, од њих, као мишљења вештака, и друге исправе, преписати. Ово може бити само у суду и под надзором одређеног судског органа.
И приватном тужиоцу и по при-
Полицијски речник
+
17
_ Акт
ватној тужби туженом, – дозвољено је у свако време акта ислеђења paсматрати и преписивати (8 191. | истог закона). |
По 8 148. Гр. С. П. парничне стране и интересована лица могу, у гоку парнице, сва парнична акта, разгледати и преписивати, а остала, парницом неинтересована лица, могу 0во чинити само по одобрењу mapничних страна. Одвојена мишљења судија не могу се читати ни препи- · сивати у току парнице, а по свршеној парници свакоме је слободно Ччитати и преписивати сва парнична акта. - i
Чланом 39. зак. о штампи BaOpaњено је штампање и објављивање: а) тужби и осталих аката по кри-· вичној парници пре него што се прочитају на претресу, и 6) несвршених акта, грађанских парница без нарочитог допуштења суда. Ово ce не сме објављивати ни на јавним 360ровима. (чл. 17. закона, о јавним 300ровима и удружењима). |
Преписивање акта полицијских власти регулисано je ~ височајшом уредбом од 11 новембра 1857. Год. В.Бр 220. (Збор. Х, Пол. Збор., стр. 62), по којој полицијске власти могу „на захтевање приватних лица потребна. им акта у препису издавати и то она, која се без неповољних следстава издати могу...
За, преписивање и оверавање шреписаних акта наплаћује се такса по Т. Бр. 42, 43, 341 и 342 таксене тарифе, према броју оригиналних полутабака или табака, и за сваки шредмет понаособ.
Расписом Мин. У. JL om 941 1892 г. П. Бр. 3829. наређено је, да се званична акта не дају приватним лицима у циљу ношења у поједина, надлештва, па ма се она и на њих односила. :
2