Policiski rečnik : Knjiga treća M — Š

:| i

|

Tpo

309 „за употребу других,“ — сцил. људи). Без значаја је то, што би извршилац био сопственик – бунара или кладенца и што ови нНису намењени за јавну употребу. Не спада дакле овде тровање текуће воде.“

67. Кад ко намерно отрује стваpu, Koje Cy намењене 3а јавну продају или потрошак. (В. ~ Животне нам рнице).

в) Као ко води у бунарима или кладенцима, или стварима намењеним за јавну продају или потрошак, додаје какве материје „о којина му је познато да могу здравље човечје упропастити.“

Да би постојало ово кривично дело, неопходно је потребно да je ствар отрована или са опасном материјом помешана самом људском делатношћу, а не услед каквог природног процеса, заразе и т. п.

За сва ова кривична дела прописана је казна робије, „,а на случај да који човек буде отрован или умре, кривац ће се, ако његова кажњива радња не би садржавала у. себи дело из У% 195, казнити са двадесет година робије.“ (8. Вештачв“ ње, бтров, Телерне повреде, Убиство, Увиђај).

Трошкови в. Кривични Трошкови.

тужбе. У пракси се разликују ове три категорије тужби: 1. тужбе по кривичним делима; 2. тужбе по грађанским споровима, и 3. тужбе по административним споровима.

7. Тужбе по кривичним делима

Ове тужбе двојаке су: једне поднове приватни тужиоци, а друге се подносе по званичној дужности. а) Тужбе приватних тужилаца. Као што је речено приликом го-

519

вора о истрагама, извесна кривична дела извиђају се и пресуђују само по тужбама приватних тужилала. (В. Истраге).

По Др. Божи Марковићу „,Приватна тужба је процесна претпоставка, т. ]. погодба за истрагу и суђење, а не погодба за кажњивост. (Уџбеник српског кривичног поступка), а по Др. Т. Живановићу „,Тужба повређеног је изјава воље од стране повређеног да се по. веде кривична истрага по извесном | делу“. (О тужби лица повређеног кривичним делом, у Полиц. Гласнику за 1910 г).

Подизање тужбе. По 5 31 Кр. С. П., тужбе по злочиним и преступним делима, предвиђеним казненим закоником, подносе се надлежној полицијској власти, писмено или усмено, заједно са доказима, „и ова је дужна ислеђење предузети, ако из узрока у %9 29. казаних не би морала од истог одустати.“

„Што се тиче садржине тужбе

— вели Др. Живановић (у нав.

расправи) — довољно је, да се

из ње јасно види воља, да се извршилац кривичног дела казни.

Зато се има сматрати као не-

важећа тужба условно подигну-

та, н. пр. под већ поменутим условом, да се кривична истрага поведе само против неких суде-

ловача. Но ако је на тужбу 0-

влашћени ову поднео, задржава-

јући за себе извесна права, |дакле с резервама, тужба је пуноважна, а резерве се имају сматрати, као да нису ни чињене.“

Право на подизање тужбе припада, по правилу, повређеном, T. Је лицу чије је правно добро непосредно повређено или угрожено, кривичним делом. Изузимају се случајеви за које је у закону изреч-·

HO речено ко има право на тужбу