Policiski rečnik : Knjiga treća M — Š

Туж

(S S 181, 196, 197, 199; 200: 216 299, 253 T.. 1}. H 2 B T. ı. K. 3.).

„Односно способностти да се може бити приватни тужилац вели Др. Божа Марковић (у. нав. вед. делу, стр. 152) — закон ништа нарочито не прописује. Пре-

_ ма томе приватним тужиоцем може бити и физичко и правно лице, корпорације и друштво које је кривичним делом – повређено. За подизање тужбе, међутим, потребно је још да повређени има и процесну способност. Ако је нема, онда место њега тужбу подиже његов законски заступник, н. пр. кад је повређени душевно оболео или глувонем, који је под старатељством. Распикућа noj старатељством има ову процесну

способност. Законско — заступни-

штво одређује се по прописима

Грађанског Закона. = Малолетсгво по себи не искључује процесну

способност. По У 10 Кр. С. П. про

цесно је неспособан само мало-

летник испод шеснаест година и мора имати заступника. Процес-

ну способност имају само физичка лица. За то ће законски заступник моћи подићи тужбу, кад је повређено које правно лице или корпорација.

Приватни тужилац као и његов законски заступник могу тужбу подићи и преко пуномоћника,“ Право на подизање тужбе везано је за рок. Према У 5 76 и 39% К. 5. ово право застарева: а) за годину дана: за злочине, преступе и иступне крађе, преваре и утаје у вредности преко 10 динара, и 6) за три месеца — за све остале иступе. (8. Застарелост).

Пошто је право на подизање тужбе чисто личне а при том и ја-

520

вно-правне природе, то оно не прелази на наследнике, изузев случаја где је то у закону изречно речено (5. 216-+. > |. 5.).

Ако су приватни тужиоци страни поданици, или домородци који живе у иностранству, морају, — у колико међународним ~ конвенцијама пије друкчије одређено — уз тужбу положити иследној власти и извесну суму новаца на име кауције за кривичне трошкове (% 9 192 и 330 Кр. С. П). (58. Кривични троHIKOBH). Такса за извиђање злочиних ~ FH преступних дела предвиђена је у Тбр. 194 (50 дин.), а за иступе у ТБр. 87 (20 дин.), и плаћа!“ се за свако дело понаособ — по броју кривич. дела.

Одустанак од тужбе. Она иста лица, која имају право на подизање тужбе, могу од ње и одустати. (S S 17 и 33. Кр. С. П). Начеле о недељивости криваца и дела и певажности условних тужби, важи у свему и у случају одустанка од њих. Изузетак је учињен само ва браколомство и одвођење туђе жене код којих муж може опростити изречену казну само жени, а не и њеном сакривцу (5 197 ЋК. 3.) В. Истраге.

Тужбе по званичној оужности. Ове тужбе предвиђене су у S 158 и 5 185 Кр. С. П Прве подноси суду истражна власт, а друге државни тужилац.

Расписом Мин. У. Д. од 14—–Ш —1885' г., Пе 3352, наређено је полицијским властима „,да увек, при спроводу криваца суду, у тужби поред онога, што се по У 195. кр. пост. мора означити, означавају још и ово: а) је ли окривљено лице ожењено — удато или није, или је удово; 6) има ли деце и колико;

Tyw |

AGA ikada saj

= 5 % 3 Šš