Policiski rečnik : Knjiga treća M — Š

Уви

о чим се добије извештај о њиховом извршењу — да се не би изгубили трагови или измениле поједине околности на штету успешног вођења истраге, и 6) Да увиђај треба вршити по извесним правилима и по извесној методи, са највећом озбиљношћу и у извесној форми.

Ова прва и најосновнија правила о увиђају не треба никад губити из вида.

Кад треба вршити увиђајг

Одговор на ово питање даје нам У 54 Кр. С. П., који гласи:

„Ако би се на ком месту, или ком лицу траг казнимог дела налазио, ислеђујућа власт, у присуству два сведока, сама ће се о том трагу уверити, и старати се,

„ако је могуће, да се он не изгуби. FI обвињени може се довести да трагове види, ако се власт 0-

туда нада, да ће он шта од тог

признати, или какво објасњење о њима дати.

Као што се из овог „прописа види, вршити код свију оних кривичних дела чије извршење, оставља трагове, било на месту где су извршена, било на лицу које их је извршило (убиства, разбојништва, па„љевине, опасне крађе, поништаји ствари, заузимање туђих _ добара HT. 10).

Вршење увиђаја у овим случајевима има за циљ: |

а) Да утврди само постојање биће — кривичног дела, Т. |J. да према нађеним траговима и осталим околностима на месту извршеног дела утврди да ли је извршено дело кажњиве природе, па ако

законског

532

| извршеног дела, увиђај се мора из- |

Уви

јесте, онда какво му је обележје (квалификација дела), и

6) Да на основу нађених трагова и осталих околности на месту извршеног дела или на осумњиченом лицу прибави, у колико је то могућно, основе подозрења за кривичну одговорност извршиоца дела.

Ово су два главна циља увиђаја, али сем њих постоје и други, због којих увиђај, у извесним случајевима, треба да се врши, и то код свију кривичних дела, а не само код. оних која остављају трагове. Тако:

а) Увиђајем се могу контролисати остала доказна средства, а нарочито искази сведока и оптужеHOT; 6) Увиђајем се могу утврдити Oтежаване или олакшаване околности за окривљеног (утврђење веће опасности са злим делом скопчано и T. JU),

в) Увиђајем се, најзад, може утврдити и величина штете причињене кривичним делом.

Може се у опште поставити као правило: да увиђај треба вршити у свима оним случајевима, у којима је потребно констатовати ~ трагове или расветлити. какву чињеницу или околност, која је од важности За истрагу. (Уџбеник српског кривичног поступка од Др. Боже Марковића, стр. 278.

Да би увиђај био потпун, и да би могао послужити намењеном циљу, потребно је:

а) Да је њиме обухваћено и прегледно изложено све што треба, т.ј. да је његова садржина потпуна, и

6) Да је извршен у форми која је законом прописана.

Садржина — предмет. увиђаја.

Садржина — предмет — увиђаја зависи од природе · извршеног