Policiski rečnik : Knjiga treća M — Š

Уве

Ова уверења издају се: i

а) На основу службених података, књига и докумената, који се налазе у архивама општинских или „државних власти.

6) На основу личног сазнања, и

в) На основу исказа сведока (где је то довољно за издавање _ уверења). О фактима, који се не могу утврдити ниједним од ових начина, општински суд не може дати уверење, односно даће га на тај начин што ће у њему констатовати, да му је дотични факт непознат. ·

Уверења по тражењу власти Дају се у договору са одбором, а уверења по тражењу приватних лица издаје сам општински суд.

Одлуком Ген. Дир. Поср. Пореза од 21—1—1994. г. Бр. 1192, објашшњено је:

„Поред таксе, коју наплаћују у корист своје касе, општински судови дужни су наплатити и таксу из ТБр. 5 и 4 за рачун државе, кад год по молби приватних издају уверења на основу државних књига, распореда и докумената, као што су уверења о порезу и томе слично. Ову таксу дужни су наплатити и онда кад се таква уверења ма и делимично издају на основу државних књига и докумената, т. ]. кад се у уверењу, поред факата констатованих по личном сазнању суда, износе и факти утврђени на основу државних књига и докумената.

Исто тако при потврђивању уверења издатих од приватних лица општински судови морају водити рачуна, да се такса из ТБр. 5 и 4 такс. тарифе правилно на-

· плати, ако она одмах није прописно наплаћена у моменту са-

531

Уви мога издавања исправе, како је“ то самим законом прописано.“ Таксу из ТЂр. 5 и 4 општински судови морају наплатити и у, случајевима које предвиђа ~ последња · реченица друге напомене уз ТБр. 330 такс. тар.

Издавање уверења о сиромаштву. регулисано је чл. 5 тач. 6 зак. о таксама и чл. 5. тач, 16—30о таксеног и пристојбинског правилника..

За издавање уверења о остатку. земље видети рубрику. Тапија.

Увиђај. Под увиђајем подразумева се утврђивање истине власти тим и непосредним чулним OIa жањем судије или иследника у кон-. кретним случајевима.

По законику о поступку, судском

у кривичним делима разликују се“

две врсте увиђаја: увиђај у генералној истрази — полицијски (5 54) и увиђај судски (5 208).

1. Полицијски увиђај.

Полицијски увиђај полазна је тачка — камен темељац — за ислеђење већине кривичних дела. Од њега, боље рећи од његовог правилног извршења, зависи не само. квалификација појединих дела, већ“ и сам ток, па и успех истраге. Пра-' кса обилује примерима у којима су многе истраге остале безуспешне само за то, што увиђај није извршен са потребним разумевањем или | са потребном озбиљношћу, или што је извршен касно — кад је нестало“ трагова“ који су били од пресудне важности по успех истраге. Повр-· шни, нестручњачки и на дохват из вршени увиђаји могу комплицирати или сасвим упропастити и најобичније истраге.

Из овога излази: io

а) Да се увиђај код дела за која. је потребан, мора извршити одмах

34%