Policiski rečnik : Knjiga treća M — Š

ya

губитка грађанске части, то није ни било нужно да се у 5 113 BR. 5. и ова казна спомиње, (у толико пре што 5 113 К. 3. за утају предвиђа као редовну Казну робију, која према 5 18. К. 53., сама по себи повлачи губитак грађанске части.“ (Бр. 3553 #1909 E)? 2 и) ,, Према 5 113 К. 3. за постојање дела утаје не тражи се је дотични службеник био и овлашћен да врши какву наплату за рачун државе, већ је довољно да је он у својству њеног органа од кога ствари, новце и т. д. примио, па исте утајис.'““ (Бр. 3172—1919 г).

Утврђења. У циљу заштите вој_ них утврђења,

под 16 децембром 899 г. донет је закон о утврђењиа, који садржи ове важније одедбе: „Члан 2. Под утврђењима Рразуму се сви грађевински построји, подигнути за одбрану отаџ· бине, како зидани, „тако и мешовити и земљани. ::

Члан 5. На земљишту, на ко-

ме је подигнуто само утврђење,

као и на његовој непосредној о-

колини, не може имати нико приватни свог непокретног имања, а она ближем и даљном простору може имати, но под ограничењима у овом закону прописаним. Члан 6. У утврђењима, сем војске и личности, које њој припа· дају, могу становати и грађанска, лица, само српски грађани, и то по одобрењу војног министра, и докле им се то од стране војних власти дозвољава. Члан 7. Сваки грађанин у утврђењу потпада под војну поли_ цију, односно јавног реда и сигурности у утврђењу. Све њихове кривице учињене противно ре-

572

Утв

ду војном и сигурности утврђења, судиће војне власти по војним законима и прописима, Како за време, док се налазе у утврЂђењу, тако и кад нису у утврђењу, а њихове кривице односе се на сигурност утврђења.

Члан 5. На простору непосредне околине утврђења није дозвољен приступ никоме ненадлежноме, без нарочитог — одобрења надлежног команданта. Ова околина мора увек јасно обележена бити

Члан 9. Сопственици имања на ближем простору могу своја имања обрађивати са обичним усевима и виноградима, но никако не смеју на својим имањима имати: воћњака, шуме, шумарке, 0сграде, колибе, брвнаре или ма какве зграде.

Члан 10. Сопственици имања на

_ даљном простору, могу своја има-

ња обрађивати и са воћњацима, и имати обичне ограде, колибе и омање зграде од слабог материјала, но не могу имати шуме, нити зграде и ограде од тврдог материјала и већих размера, сем на извесним местима по MN њу војног министра.

Члан 11. На даљном простору. могу грађани становати у својим зградама и бавити се на својим имањима у свако доба, али ће они бити дужни извештавати команданте утврђења о лицима, која у њима станују; но у ванредном и ратном стању ово становништво може бити само дотле; докле командант утврђења то дозволио буде.

Члан 127. Ако се у ближем или даљном простору налазило буде какво насељено место: варош, варошица или село, остаје оно и даље на земљишту на коме је,